Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Zayıflatan Biberler: Zayıflamak İçin Faydalı Biberler

Her şekilde sağlığımıza faydalı olan biber, hangi şekilde tüketilirse tüketilsin metabolizma ve insan sağlığına fayda sağlar. Burada merak ettiğimiz ise hangi biberlerin kilo vermemize yardımcı olacağıdır. İşte metabolizmayı en çok hızlandıran biberler:

Zayıflatan Biberler: Zayıflamak İçin Faydalı BiberlerKırmızı Biber

Kırmızı biber, betakaroten içerikli, acıysa da C vitamini kaynaklarından biridir. Kolajen seviyesini ve cildin etkisini koruyan da C vitamini özelliğidir. Yaşlanmayı da tüm bunlar etkilediğinden dolayı kırmızı biber, bu belirtilerin en aza inmesini sağlar.
Capcaicin adlı içindeki madde vücudun kan dolaşımını hızlandırarak ısının artmasını sağlar. Vücudun forma girmesine neden olan bu etkiye de termojenes denilir. Yağ yakımının hızlanması vücut ısısının artmasıyla doğru orantılıdır.
Yeşil Biber
Rahatlatıcı etkiye sahip olan biber, patlıcangiller familyasındandır. Sakinleştirici etkisini makarna, pizza veya tahıl bazlı yemeklerin soslarında kullanıldığında artar. Yani heyecanı fazla olan kimseler içinde faydalıdır.

Bu tip yemekleri akşama saklamak daha doğru olacaktır. Ayrıca biber yemeğinin yanına et ya da balık eşlik ederse sakinlik etkisi daha da artacak, kalorisi daha hafif olacaktır.
Kırmızı Dolmalık Biber
Biberler C vitamini kaynağı olmalarının yanı sıra kalori yönünden de çok düşüktür. Size de daha tatlı gelen dolmalık kırmızı biberi tüketmenizi öneririz. Bunun sebei de kırmızı dolmalık biberlerin yeşil biberlere oranla 11 kat daha fazla beta karoten içermesidir. Günlük C vitamini ihtiyacının, yeşil biber %60’ını, kırmızı biber %240’ını karşılamaktadır.
Biberi dolma olarak tüketebileceğimiz gibi çiğ olarak salatanın içine de doğrayabilir ya da ızgarada pişirip sandviç içine koyabilirsiniz.