Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Zayıflamayı Engelleyen Faktörler: Zayıflamaya Engel Olan Şeyler

Pek çoğumuz, zayıflamak için araştırmalarda bulunuruz. Yaptığımız araştırmalar sayesinde pek çok farklı şey öğrendiğimiz doğru da, öğrendiklerimizin ne kadarının doğru olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Zayıflamayı engelleyen faktörler arasında, sahip olduğumuz pek çok yanlış bilginin yer aldığını söylesek, bize inanır mıydınız? İşte bu yazımızda, zayıflamayı engelleyen faktörleri; ve kilo vermeyi engelleyen nedenleri sizlerle paylaşacağız, bu yazının sonrasında, yanlış bilgilerinizi tamamını çöpe atın, ve tamamen yeni bilgiler eşliğinde zayıflamayı deneyin… Emin olun kazanan siz olacaksınız:

Kilo vermeyi engelleyen nedenler arasında yer alan, sahip olunan yanlış bilgilerden bir tanesi, kasın yağa; yağın da kasa dönüşeceği inancıdır. Yağ kasa dönüşmez; kas da yağa dönüşmez. Birisi kastır, ve bir dokudur, birisi ise yağdır, ve bir maddedir; bir dokunun maddeye, ya da maddenin dokuya dönüşmesini beklemek tamamen yanlıştır; ve zayıflama planlarını bu bilgiye göre kurmuş olanlar, kesinlikle istedikleri sonuca ulaşamazlar.

Zayıflamayı engelleyen faktörler arasında yer alan yanlış bilgilerden bir diğeri de, tartının gösterdiği kiloya inanmanızdır. Ne yazık ki tartı size her zaman doğru bilgiyi vermez… Tartının verdiği bilgi elbette doğrudur, ancak, hassas bir tartıda tartılmanız; ve kas ağırlığınızı ayrı, yağ ağırlığınızı ayrı tarttırmanız gerekmektedir. Biliyor muydunuz: yağ ağırlığı, kas ağırlığından her zaman için %75 oranında daha fazladırç Eğer siz, yağlarınızı kasa dönüştürerek zayıflamayı planlıyorsanız, daha fazla kilo alabileceğinizi unutmamalısınız, tartı, kilonuzu fazla gösterecektir, bu durum, kasların, yağlardan daha ağır olmasından kaynaklanmaktadır. Zayıflama planları bu kural üzerine de yapılmamalıdır.

Kilo vermeyi engelleyen nedenlerden bir diğeri de, tartılmanın, zayıflamak için en etkili yollardan bir tanesi olduğunu düşünmektir. Hatta, az önce belirttiğimiz şeyi yaparak yağ oranınızı ölçtürseniz dahi, bu sizin için etkili bir yöntem olmayacaktır. Giysilerinizin üzerinizde nasıl durduğuna, ve daha önce nasıl olduklarına bakın, bu sizin için daha etkili bir yöntem olacaktır, bunun nedeni, karşılaştırma yönteminin her zaman daha etkili olmasından kaynaklanmaktadır.

Kilo vermeyi engelleyen nedenleri ortadan kaldırdıktan, ve yanlış bilgilerden silkinerek kurtulduktan sonra, zayıflamak için yapmanız gereken şey, düzenli bir egzersiz programı uygulamak, ve sağlıklı beslenmektir. Eğer belirttiğimiz bu iki ana unsuru doğru şekilde gerçekleştirecek olursanız, kilo vermek gibi bir gereksiniminiz olmadan, hayatınız boyunca, sağlıklı yaşamı hedefleyebilirsiniz.