Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Zayıflamaya Çare Muhteşem Kokulu Bitki

Dereotu her yemekte, salatada, ara sıcaklarda hatta cacık ve limonatada bize harika kokusu ve tadını sunarken zayıflatıyor da!

Dereotu, kilo verme sürecini etkileyen ve bu dönemde kullanılması sıklıkla önerilen bir bitkidir.

 

Dereotu,maydonozgiller ailesinden ve koyu yeşil ipliğimsi yaprakları olan kokulu bir bitkidir. Nemli toprakları sever ve çoğunlukla sonbaharda toplanır. Tat ve aroma vermesi için salata veyemeklerde kullanılır.Özellikle Türk mutfağında önemli bir yeri olan tarhana çorbası ve cacık bu yemeklerin başında gelir.

 

 

Dereotu ayrıca sağlığa da oldukçayararlı bir bitkidir;sindirimi kolaylaştırır, ağız kokusunu giderir, uykuyu düzenler,sinir zafiyetini giderir. Aynı zamanda çocuklarda oluşan kolik ağrılarına iyi gelir ve anne sütünü çoğaltır. Ancak hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir,aybaşı kanamalarını artırdığı gibi gebelerde düşüğe neden olabilir.

 

 

Tüm bu faydaların yanında dereotunun önemli bir diğer özelliği de kilo verme süreci ve tiroid hormonları üzerindeki olumlu etkisidir.Dereotu tiroidnodüllerinin ufalmasını sağlar, ayrıca tiroid üzerindeki dengeleyici etkisi ilehipotiroid(tiroidin yavaş çalışması) veya hipertiroid (tiroidin hızlı çalışması) üzerinde olumlu etki gösterir.Kilo durumu tiroid ile bağlantılı olabildiğinden, tüm bunlara bağlı olarak dereotu kilo kontrolünde de oldukça etkilidir. Aynı zamanda ödem sökücü özelliğiyle vücuttaki fazla suyun atılmasını da sağlar.Antiseptik özelliği ile ishalintedavisine yardımcı olur, kalsiyum yönünden oldukça zengindir ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

 

 

Dereotu kilo verme sürecinde göz ardı edilmemesi gereken bir bitkidir. Metabolizmayı hızlandırarak ödem atmayı sağlar ve kilo verme süreci çok daha rahat geçer.Ayrıca lif içeriği sayesinde daha uzun süre tok kalmayı sağlayacaktır.

 

 

Sağlıklı ve fit günler…