Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Zayıflama Çaylarının Zararları-Zayıflama Çayları Yan Etkileri

Zayıflama Çaylarının Zararları-Zayıflama Çayları Yan Etkileri

zayıflama cayları zararları

zayıflama cayları zararları

Zayıflamayı kolaylaştıran ve kilo yakımı arttıran pek çok bitkisel çay, organik yöntem bulunuyor. Fakat bitkisel çayların vücuda olumlu etkilerinin dışında olumsuz etkileri de var. Günümüzde sık tüketilen bir içecek olan bitki çayları her derde deva olarak görülse de vücuda yarardan çok zarar verebiliyor. Bitkilerin yan etkisi olmaz diye düşünmeyin. Her bitkisel çayın olmasa da bazılarının yan etkileri oluyor. Sorununuza destek olacak bitki çayını içerken başka bir sorunla karşılaşmamak için elinizdeki bitkisel çayların ya da kullanmayı düşündüğünüz bitkisel çayların olumsuz etkilerini öğrenip buna göre kullanmalısınız.

Safran Çayı Yan Etkileri

Meyan kökü benzeri bir kokuya sahip olan Safran  çayı aslında yaş olarak tüketilen bir bitki olsa da çayı da tüketilmektedir. Özellikle kök birası yapımında kullanılan Safran  bitkisinin çay yapılırken de kök kısmı kullanılır. Tarihi çok eskilere dayanan Safran çayı çok iyi bir kan temizleyicidir. Aynı zamanda, ateş, mide ağrısı , artrit ve cilt sorunları için de kullanılmaktadır. Safran  çayı,  safrol toksiğin % 80  gibi yoğun oranda bulunduğu bir bileşik içerir. Yapılan tıbbi araştırmalara göre safrol toksik karaciğer toksisi riskini büyük oranda arttırmaktadır. Özellikle hamile hanımlar ya da emziren anneler sassafras çayı içmekten kaçınmalıdırlar. Çünkü safrol toksik bebeğe geçerek karaciğer gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun dışında kullanımlar için ise yine de çok sık miktarda tüketilmemesi, kontrollü bir şekilde az miktarlarda içilmesi gerekmektedir.

Yarpuz Çayı Yan Etkileri

Bitkisel çayların yan etkileri konusunda çalışmalara devam edilmektedir. Bu bitkilerden biri ise yarpuzdur. Yarpuz öksürük ve adet sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Bitkisel çayları kullanırken günde kaç bardak tükettiğiniz oldukça önemli. Fakat fazla alındığında ölümcül etkilere neden olabiliyor.

Yarpuz bitkisi çayının yan etkileri arasında ise kusma, karın ağrısı, nöbet, ateş ve hatta bilinç kaybı, karaciğer ve böbrek hasarı gibi ciddi etkiler bulunuyor. Bu nedenle yarpuz bitkisini çay olarak tüketmeden önce konusunda uzman bir doktora danışmanızda fayda var.

Öksürük otu Çayı Zararları ve Yan Etkileri

Öksürük otu astım, boğaz ağrısı , bronşit , boğmaca gibi akciğer sorunları için sık kullanılan bitkisel bir çözümdür. Her ne kadar bu durumlara çözüm olsa da öksürük otunun özellikle hamile ve emziren kadınlar tarafından kullanılmaması gerekiyor. Aksi takdirde hamile kadınlarda doğum kusurlarına neden olurken; emziren anneler kullandığında ise çocuğun gelişim sürecini olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca karaciğer ve / veya kansere neden olan zararlı kimyasallar da içeriyor. Bu nedenle öksürük otundan verdiği hayati zararlar nedeni ile kullanılmaması gereken bitkisel çaylar arasında yer alıyor.

Örneğin yohimbe bitkisi de sık kullanılan bitkiler arasında bulunsa da zararları gerçekten çok ciddi seviyelere ulaşabiliyor. Özellikle atletik performans, kilo kaybı, bitkinlik, depresyon gibi sorunlara yardımcı olmak için kullanılan yohimbe bitki çayı böbrek yetmezliği, nöbet, baş ağrısı, baş dönmesi ve kusma gibi yan etkilere neden olurken şeker hastalarında kullanıldığında ise insülin ile müdahale gereken durumlar yaratabiliyor. Fakat yohimbe çayının en bilinen ve en ölümcül yan etkisini kan pompalanmasını hızlandırıcı etkisi ise kalp krizi oluşturuyor.

Zencefil Çayı Yan Etkileri

Zencefil bitkisel çözümlerde en sık kullanılan bitkiler arasındadır. Kanı sulandırıcı ve kanın pıhtılaşma kabiliyetini azaltıcı etkisi ile damar ve kalp hastalığı olanlara şiddetle tavsiye edilir. Fakat kanamaya meyilli hastalık sahipleri tarafından tüketildiğinde ciddi problemlere neden olabilir. Bu neden ile böyle bir rahatsızlık söz konusu ise zencefil çayı kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte günde sadece bir fincan tüketilmelidir.

Biberiye Çayı Yan Etkileri

Selülit gidermek ve zayıflamaya destek olmak için kullanılan biberiye çayı özellikle çarpıntısı olanlarda kullanılmaması gereken bitkisel bir çözüm. Yüksek tansiyon hastalarında oldukça kötü sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Kilo sorunu yaşayan insanların genelde yüksek tansiyon hastası olduğu düşünülürse bu uyarı oldukça hayati bir uyarı. Bu tür hastalıkları bulunamayan kişiler kilo vermek ve selülitlerinden kurtulmak için günde en fazla 3 fincan biberiye çayı tüketebilir. Ayrıca biberiye çayı hipertansiyona sahip hastalar tarafından günde sadece 1 fincan tüketilmeli.

Kekik Çayı Yan Etkileri

Baharatlar arasında en sık kullanılan kekik aynı zamanda çay şeklinde de tüketilebiliyor. Özellikle grip ya da nezle olunduğunda üst solunum yolu enfeksiyonlarını gidermek için ve kronik idrar yolu enfeksiyonlarında idrar yollarını temizlemek için kullanılan kekik çayı olumsuz yan etkilere de sahip.

Özellikle yüksek tansiyon hastalarının kekik çayı tüketirken dikkatli olmaları gerekiyor.

Ginseng Çayı Yan Etkileri

Günümüzde en sık kullanılan bitkisel çaylardan biri olan ginseng çayı yorgunluk giderici, enerji verici ve cinsel gücü arttırıcı etkisi nedeniyle tercih ediliyor. Kan sulandırıcı ilaçlarla ve kalp ilaçları ile bir arada kullanılması çok sakıncalı olan ginseng çayı, aspirin türevi ilaçlar kullanıldığında bile tüketilmemeli. Ayrıca kanamalara neden olabilen ginseng çayı, özellikle adet kanaması fazla olan kadınlar tarafından kullanılmamalı. Ve yine astım ve hipertansiyon hastalarının ginseng çayından uzak durmaları gerekiyor.

Sinameki Çayı Yan Etkileri

En tehlikeli ve yan etkisi en fazla olan bitkisel çaylar arasında bulunan sinameki çayı özellikle kabızlık tedavisi için kullanılıyor. Fakat çayın kullanımı 3 hafta ile sınırlandırılmak zorunda. Aksi takdirde kabızlık tedavisi için kullandığınız sinameki çayı bağırsaklarda geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Ayrıca sinameki çayı kas krampları, kan kaçakları, kanda bulunan elektrolit dengesizliği ile idrarda protein kaçağı gibi durumlara da neden olabiliyor.

Ekinezya Çayı Yan Etkileri

Ekinezya çayı her ne kadar olumlu etkileri ile bilinse de özellikle romatizma hastalıklarına sahip olanların uzak durması gereken bir çaydır. Ayrıca sedef ve egzama gibi deri hastalıkları olanlar, verem hastaları ile böbrek nakil geçirmiş kişilerce de kullanılmaması gerekiyor. Bu hastalıkların yanı sıra çiçek ve polen alerjisi olan kişilerde de ekinezya çayı olumsuz yan etkiler yaratabiliyor.

Meyan Çayı Yan Etkileri

Böbrek hastaları ve böbrek üstü bezlerinde sorun olanlar ile şeker hastaları meyan çayı, meyan balı ve meyan pastili gibi tüm meyanlı ürünlerden uzak durmalılar.

Ökse Otu Çayı Yan Etkileri

Yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu normal seviyelere çekmek için kullanılan ökse otu çayı  bu yönüyle yararlı bir bitki gibi gözükse de kendisinde ya da ailesinde meme veya rahim ağzı tümörü olan kişilerce kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Ayrıca sağlıklı kişilerde bile ökse otu çayının fazla kullanımı sonucu karaciğerde ya da kalpte toksik etki oluşumuna neden olabiliyor.

Yeşil Çay Yan Etkileri

Günümüzde kanser ile mücadelede sıkça adından söz edilen yeşil çay hem olumlu hem de olumsuz etkilere sahip.

Öncelikle kanserin önlenmesine yardımcı olan yeşil çay; diş çürüğü ve diş eti hastalıklarında kullanılırken aynı zamanda zayıflamak için de kullanılıyor. Fakat yeşil çay tansiyon yükseltme gibi bir yan etkiye de sahip. Sağlıklı bireylerde bu tür bir sorunla karşılaşılmasa da hipertansiyon hastalarında ve çarpıntısı olanlara tansiyon dengesini oldukça bozuyor. Bu nedenle hipertansiyon ve çarpıntı hastalarının günde sadece 1 fincan yeşil çay tüketmeleri öneriliyor.

Bitkisel Çayların Yan Etkilerine Bakmayı Unutmayın!

Bitkisel takviyeleri almadan ya da bitkisel çayları içmeden önce mutlaka içeceğiniz çayın yan etkilerini araştırın. Çok ciddi sorunlara ve bazen ölümlere neden olabilen bitkisel çaylarda size uygun olanı seçmeye özen gösterin.