Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yüz Yogası Nasıl Yapılır-Yüz Yogası Egzersizlerinin Faydaları

Yüz Yogası Nasıl Yapılır-Yüz Yogası Egzersizlerinin Faydaları

Yaşadığımız çağda stresten uzaklaştıran ve insanı dinlendiren egzersiz ve meditasyon yöntemleri arasında yoga ilk sıralarda yer alıyor. Sadece dinlendirmek ve sakinleştirmek gibi meditasyonel etkileri yok. Aslında yoga başlı başına bir spor. Yoga vücut hareketlerinden oluşsa da son zamanlarda ortaya çıkan bir başka yoga türü ise yüz yogası olarak karşımıza çıkıyor. Modern kadının güzellik sırrı haline gelen yüz yogası son yıllarda oldukça tercih edilen meditasyon tekniklerinden biri.

Yüz yogası nedir?
Yüz yogası yaşlanma etkilerini ortadan kaldıran ve aynı zamanda yüzde oluşacak kırışıkları engelleyen bir uygulamalar bütünü. Günümüzde pek çok farklı kaynakta yüz yogası ile ilgili bilgilere resimli anlatımlara rastlamanız mümkün. Biz de sizin için tüm bu teknikleri bir arada toplamak istedik. Yüz yogası nasıl yapılır diyorsanız, resimler eşliğinde kolayca uygulayabilirsiniz.

Yüz Yogası Egzersizleri Hareketleri

Yüz Yogası Egzersizleri Hareketleri

Yüz yogasının çıkış noktası Lourdes Çabuk yüz yogası adlı kitapta bulunan mimik hareket tekniklerinden ileri geliyor. Bu tekniklerin uygulanması ile etkilerinin oldukça çabuk ortaya çıktığı aşikar. Aslında yogaya bütünsel olarak baktığınızda, yoga ruh huzurunu ve dinginliğini sağlamaya yönelik yöntemler bütünüdür. Ve her yaştaki insan tarafından uygulanabilmektedir. Yaşlanma etkilerinin kendini gösterdiği dönemlerde ise yüz yogası kırışıklıkların oluşumunu engelleme ve yaşlanma belirtilerini erteleme özelliği ile ön plana çıkıyor. Bölgesel iklim farklılıkları, cilt yapısı ve genetik farklılıklar gösterse de az yada çok, her insan kırışıklıklarla karşı karşıya kalır.

Yüz Yogasının Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kırışıklık ve yaşlanmanın yüz üzerindeki etkilerini operasyon geçirmeden tamamen yok etmek mümkün olmasa da yüz yogası ile olabilecek kırışıklıkları önceden engelleyebilirsiniz ve erteleyebilirsiniz. Yüz yogasının temeli yüz mimikleri ile kasları çalıştırmaktan geçiyor. Yüz kaslarının belirli hareketler doğrultusunda çalıştırılmasına dayanan yüz yogası ile estetik operasyonlara gerek kalmadan, kozmetik ürünlerine gerek kalmadan yüzünüzün gençliğini koruyabilirsiniz. Yüz yogası uygulamasını yaptıktan sonra etkilerini anında fark edebilirsiniz. Kaslarınız gerilip çalışacağı için cildiniz gergin bir görünüm kazanacaktır. Yüz yogası hareketlerini düzenli olarak yaptığınız takdirde, kırışıklıklardan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Yüz yogası hareketleri nelerdir?

Yaşımız ilerledikçe yüz kaslarımız gevşer. Bunun sonucunda ise yağlanma ve kırışıklıklarla karşı karşıya kalırız. Yüz yogası ile bunu engelleyebiliriz. Yapmamız gereken hareketler ise sadece yüz kaslarımızı çalıştıracağımız hareketler. Sadece günde 15 dakikanızı ayırarak bunu başarabilirsiniz. Yüz yogası ile operasyonsuz, silikonsuz ve estetik gerekmeden ve daha da önemlisi doğal yollar ile masrafsız genç görünmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken bu hareketleri düzenli ve disiplinli bir şekilde uygulamak.

Yüz Yogası Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Farklı kaynaklardan derlediğimiz mimik ve yüz hareketleri ile yüz yogasını evde kendi başınıza yapabilirsiniz. Yüz yogası hareketleri oldukça basit ve zorlanmadan yapabileceğiniz hareketlerden oluşuyor.

1- Öncelikle derin bir nefes alın ve yanaklarımızı iyice şişirin. Bu şekilde durup kaşlarımızı yukarı doğru gerin. İçinizden 10’a kadar sayın ve bu hareketi 3 kere tekrar ederek sayıyı 30’a çıkarın.

2- Yanaklarımızı balık gibi içeri çekip içinizden 10’a kadar sayın. Ve bu hareketi de 3 kere tekrar edin.

3- Şimdi geniş bir gülümseme ile yanaklarımızı olabildiğince havaya kaldırıp 10’a kadar sayın. Bunu da 3 kere tekrarlıyoruz.

4- Yüz ve bütün vücut arasında bir bütünlük sağlamak için baş, boyun ve yüz ile tüm vücudumuzu 3 kere kasıp gevşetmelisiniz. Ve bu kasılmaları yine içinizden 10’a kadar sayarken yapmalısınız.

5- Son olarak yüzünüzde şaşırmış ve ya korkmuş gibi bir mimikle kaslarınızı yine 3 kere gevşetin. Tüm vücudunuz ile birlikte yüz kaslarınızı da gevşetip rahatlamaya bırakın.