Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yürümenin Sağladığı Yararlar Ve Sağlığa Olan Etkileri

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre kadın ve erkek sağlığını iyi anlamda etkileyen bir aktivitenin yararı kanıtlandı: yürüyüş.

Her yıl düzenli yürüyüş yapan kişiler erken ölüm riskini atlatıyor. Hareketsizliğin sağlık için tehlikeleri incelenmiş ve yürüyüşün hastalıkları önlediği görülmüştür. En basit ve ucuz yolu yürüyüştür. En büyük sağlık sorunlarından biri olan sigara içmek ve kalp hastalıkları da yürüyüşle düzene giriyor.

Kalp hastalıklar, diyabet, obezite ve sigara erken ölüm tehditlerinden bazıları. Her hafta toplam 150 dakikalık yani 2.5 saatlik egzersiz yeterlidir. Günde 30 dakika fiziksel aktivite veya yürüyüş ile erken ölüm riskini ortadan kaldırın. Yürüyüş, insanları aktifleştirmeye yönelten en faydalı ve hafif tempolu egzersizdir.

Kanser tedavisinde de yürüyüşün önemi büyük. Kansere yakalanma olasılığını azaltıyor, kanser tedavisinde de iyileşmeye yardımcı oluyor. Hareketsizlik, bağışıklığı savunmasız bırakır kötü hücrelere yenik düşürür.

Yürüyüş yapmayan hareketsiz kalan kişilerin bünyesi zayıf düşer hastalıklar hatta ölüm riski bile artar. Yaşam tarzı biçiminizi değiştirerek yürüyüşe başlayın. Sağlık için egzersize ve yürüyüşe başlayın. Aktif kalın, sağlıklı olun.