Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yürümek Zayıflatır mı? Yürüyerek Kilo Verilir Mi? Yürüyerek Zayıflama

Yürüyüş her zaman formda ve sağlıklı bir vücut söz konusu olduğunda koşudan daha az etkili ve daha zayıf egzersiz formu olarak görülmüştür. Genel anlamda fitness yapanların koşuyu tercih ettiği, yürüyenlerin ise zayıflama da daha az kararda oldukları benimsenmiştir. Fakat bu dönemde yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylüyor.

Koşuda birçok sakatlanma riski varken yürümeninse birçok faydası vardır. Koşudan çok daha etkili bir spor olduğu da artık kanıtlanmış durumdadır.

Mesela üç kilometrelik koşu ile üç kilo metrelik yürüyüş aynı miktarda kalori yakmaktadır. Aralarındaki tek fark ise yürüyüşün koşuya göre daha uzun sürmesidir. Bunun yanı sıra bilimsel açıklamalarda yürüyüşte daha çok yağ yakıldığı ortaya çıkmıştır.

Yürüyüş ayrıca kalça ve bacakları iyi ve hızlı bir biimde şekillendirmektedir. Yürüyüş sırasında yapılan alt vücut bölümündeki kasları uzatıp güçlendiriyor, kalçalara da çok etkili bir egzersiz sağlıyor.

Yapılan araştırmalarda yürüyüş yapanların doğru bölgelerden zayıfladığı, koşanların ise özellikle göğüs bölgelerinden yağ kaybediyorlar. Yani koşmayı tercih edenler bir süre sonra göğüslerinin küçüldüğünü fark ederler.

Doğru teknikle yürünürse karın kasları da forma girer. Fitness uzmanı Joanna Hall: ‘Dümdüz ve sıkı bir karına sahip olmak için, yürürken kalçanızın iki tarafında da birer bardak su taşıdığınızı hayal edin’ der.

Amaç bardakları taşırmamak değil, yürürken kalçaları sallamamaktır. Buna dikkat edilirse karın kasları güçlenir. Her gün yapılan otuz dakikalık yürüyüşle, iki hafta sonunda vücutta büyük değişiklikler görülebilir.

Yürümek uzun vade de sağlık için yararlı bir egzersizdir.