Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yumurtalıkları Aldırmak Hayat Kurtarabilir

Birçok genç kadın ne zaman çocuk sahibi olacağını merak eder ve yumurtalıklara tutunan embriyolar döllenme sonrası gebeliği başlatır.

Yumurtalık aldırma cerrahisiyle beraber anne olma hayali ve şansı da kaybolur. Gen mutasyonu taşıyan kadınlar kansere yakalanmadan önce meme ve yumurtalıklarını aldırmak isteyebiliyor. Yaşlandıkça genetik riski yüksek olan kadınlarda kanser riski artıyor. Ooferektomi olarak bilinen yumurtalık aldırma ameliyatı fallop tüpü veya periton kanserine yakalanma riskini azaltıyor.

Rahim ve yumurtalıklar alınabilen organlar. %70 yaşama olasılığı bu şekilde artırılıyor. İleriki yaşlarda kanser görülse dahi yaşama şansı artıyor. 190a yakın her ülkeden kadınlar yapılan birkaç yıllık çalışmada bunların %60ının bu kansere yakalandığı ve yumurtalıklarını önlem olarak aldırdıkları görülmüştür.

Kanser riski %80 azaltılırken yaşama şansı %77 oranında yükselmiştir. BRCA1 mutasyonu olan kadınlarda meme kanseri riskine karşı da aynı şekilde meme alma cerrahisi %48 oranında kanseri ve ölümü önlüyor. 35 yaş altı kadınlarda kanser riski çok düşük. Yaş, genetik harita ve çocuk sahibi olmak da etken faktörlerden. Bu cerrahilerin risklerini de bilmek gerekir.