Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yumurtalık Kistlerinin Potansiyel Sorunları Nelerdir?

Rahim ağzı ve rahim içi-dışı büyümeleri polip şeklinde iken yumurtalıktaki kitlelere kist deniliyor.

Yumurtalık kistleri kadınlarda oldukça yaygın olarak görülen bir durum. Genellikle de pelvik bölgede ağrı ve basınçla beraber görülüyor. Hiçbir belirti vermeden ilerleyebiliyor. Bu kistler genelde adet kanamasını etkilemiyor. Herhangi bir sorunuz, özel durumunuz ve rahatsızlığınız durumunda kendi doktorunuzla görüşün.

Pelvik kitlelerin oluşum türü, nedeni, çaresine sizin doktorunuz karar verir. Bir aile öyküsü var mı yok mu buna bakılır. Ailede kist görüldüyse risk artar. Kadının yaşı da kritik bir etkendir, ileri yaş risklidir. Kistin şekli, büyüklüğü ve içinin katı mı sıvı mı dolu olduğuna bakılır. Küçük ve sıvı dolu kitleler genelde normal işleyişin bir parçasıdır doğal olarak üretilir zararsızdır.

Yumurtlamadan kalan adetten sonraki dönemde kitle korpus luteum yani tehlikeliyse polikistik over sendromu yaşanıyor olabilir. Kist daha büyük ve katıdır. Rahim içi de büyüyebilir. %1 kanser riski olan rahim içi büyümesi genelde zararsızdır. Düzensiz kanama yapabilir. Ameliyat ve tedavilerle çaresi vardır.