Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yumurtalık Kanserinde Erken Teşhis Umudu

Ultrason taramasıyla erken teşhis edilen yumurtalık kanserinin tedavisinde yeni umut ışıkları ortaya çıkmıştır.

Doktorlar basit bir kan testi ile tanı ve teşhis yapabiliyor. Yumurtalık kanseri sessiz bir katildir maalesef belirti vermeyebilir. İleri aşamalarda çok kötü durumlar yaşanabilir. Yeni bir çalışma kadınlar açısından heyecan verici olmuştur. Houston Kanser Merkezi doktorları tarafından çalışmalar yapılmıştır.

Halen klinik uygulamalar devam etmektedir çünkü yeterli veri elde yoktur. Meme kanserinin aksine kolon ve rahim ağzı kanseri taramaları daha çok işi kolaylaştırmakta. Yumurtalık kanserini teşhis etmek için birçok yaklaşım denenmiştir. Çoğu doktor invaziv cerrahi seçeneğini kullanmış ve kısa süreli sonuçlar elde edilmiştir.

Yani ameliyat olan kadınlarda kanser tekrar üretilebilmektedir. Menopozdan sonraki kadınlar mutlaka yaşamları boyunca 1 kez olsun yumurtalık sorunu çeker bu açıdan kanser oranları yüksektir. Tarama testleri düzenli olarak ve çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Sonuçların olumlu etkileri tedavide kaçınılmaz olarak görülmüştür. Erken teşhis hayat kurtarır. Tümör hücreleri yumurtalıklarda görüntülenerek protein ölçüm kan testleri de yapılır. Bu iki test bir arada kullanılır. Test sonuçlarındaki dalgalanmalar da dikkate alınır. 50 ila 74 yaş arasındaki kadınlarda ailede kanser öyküsü de varsa özel bir tutum beklenmelidir. Düzenli taramalar hayat kurtarır.