Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yumurta kabuğunun faydaları-Yumurta kabuğu maskesi kemik erimesi

Yumurta kabuğunun faydaları-Yumurta kabuğu maskesi kemik erimesi

Sürekli bir biçimde çöpe atılan ve neredeyse çöple özdeşleşen yumurta kabuğu, aslında kemik erimesine, kırışıklığa, cildin yaşlanmasına doğal çözüm sunabilen bir şifalı besin kaynağıdır. Yapısında bol miktarda bulunan kalsiyum minerali özellikle kadınlarda menopoz öncesi ve menopoz döneminde görülen osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının ortaya çıkma riskini neredeyse sıfıra indirmektedir. Bunun için yumurta kabuğunu öğütüp günlük bir çay kaşığı kadar tüketmek yeterli olacaktır.

Yumurta kabuğu nasıl yenir

Yumurta kabuğu yukarıda da izah edildiği üzere bir mikser veya havan yardımıyla un ufak edildikten sonra günde 1 çay kaşığı tüketilir. Bundan fazla tüketilmesinin bir zararı olmaz. Ancak vücudun ihtiyacı olan kalsiyum bağırsaklarda emildikten sonra fazlalıklar vücuttan dışarı atılır. Bu nedenle gereğinden fazla tüketilen yumurta kabuğunun faydası da oldukça sınırlı olur. Yetişkinlerde günde bir tam çay kaşığı tüketilen yumurta kabuğunun çocuklarda ise yarım çay kaşığı tüketilmesi yeterli olacaktır.

Yumurta kabuğu cilt lekeleri ve kırışıklıklar için de bitkisel tedavi amacıyla kullanılabilmektedir. Cilt maskesi yapımında faydalanılan yumurta kabuğu, içerdiği kalsiyum ile doğal detoks etkisi oluşturmakta ve cildin yaşlanmasını hızlandıran sigara ve alkol kullananlarda yaşlanmayı geciktirerek cildi genç tutmaktadır.

Cilt Lekelerine Yumurta Kabuğu Maskesi

cilt lekelerine yumurta kabugu maskesi

cilt lekelerine yumurta kabugu maskesi

Cilt lekelerine kesin çözüm arayanlar için yumurta kabuğu kürü mutlaka denenmesi gereken bir bitkisel şifa kürüdür. Bunun için gerekli malzemeler:

* 1 Tatlı Kaşığı Yumurta Kabuğu
* 1 Tatlı Kaşığı Yoğurt
* 2 Tatlı Kaşığı Yumurta Akı
* 3 Damla Limon Suyu

Yapılışı ve uygulanışı: Yukarıdaki malzemeler bir kasede karıştırılır ve yüzdeki cilt lekesi olan yerlere sürülerek 10-20 dakika kadar kurumaya bırakılır. Daha sonra da yumurta kabuğu maskesi sürülen yerler ılık su ile durulanır.