Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yumurta çatlatma iğnesinin yan etkileri zararları nelerdir?

Yumurta çatlatma iğnesinin yan etkileri zararları nelerdir?

Kadın kısırlığının en önemli nedenlerinden birisi de yumurtalıklarda bulunan ve sperm ile döllenme neticesinde embriyo’yu meydana getirme işlevi olan yumurtaları saran folliküllerin yırtılmamasıdır. Halk arasında bu duruma yumurtaların çatlamaması denilmektedir. Yumurtaları saran kesecikler olan folliküllerin yırtılması ile sperm yumurtanın içerisine nüfuz edebilmekte ve bu sayede döllenme gerçekleşmektedir. Yumurtaların çatlaması için kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen ve LH hormonlarının vücut tarafından maksimum düzeylerde salgılanması gerekmektedir. Şayet bu hormonların salgılaması yetersiz düzeyde ise bu durumda yumurtalar folliküillerden çıkamayacağı için döllenme gerçekleşmez. Bunun neticesinde ise kısırlık dediğimiz sorun ortaya çıkar. Yumurta çatlatma tedavisi olarak bilinen tedavinin asıl amacı da kadınlarda eksik bir biçimde salgılanan bu hormonları dışarıdan iğne yoluyla vücuda takviye etmektir.

Yumurta çatlatma iğnesi nedir faydaları nelerdir?
Yumurta çatlatma iğneleri, kısırlık (infertilite) tedavisinde en fazla başvurulan yöntemlerin başında gelmektedir. Yumurta çatlatma iğneleri, yumurtanın follikül içerisinde büyümesinin hemen sonrasında uygulanır. Burada birbiriyle karıştırılmaması gereken bir nokta var. Bazı hanımlarda yumurta hiç büyümeyebiliyor ve bu da kısırlığın bir diğer nedeni olarak biliniyor. Yumurta büyütme iğneleri ile yumurta çatlatma iğneleri birbirinden farklı iğneler olup yumurta çatlatma kürü sadece bir tek iğne uygulaması ile yapılabilirken yumurta büyütme kürleri 7-10 günlük kürler şeklinde uygulanmaktadır.

Yumurta çatlatma iğnesi ilaçları isimleri nelerdir?

Yumurta çatlatma iğneleri piyasada Ovitrelle® , Pregnyl®, Profasi®) “human chorionic gonadotropin (HCG)” adlarıyla satılmaktadır. Bu ilaçların ortak özelliği ise HCG alfa etken maddesini taşımalarıdır. Yumurta çatlatma iğneleri bir diğer ifadeyle LH hormonunun taklidini yapan HCG hormonu içermektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman etkili olur.

Yumurta çatlatma iğneleri yani HCG iğnesi yapıldıktan ortalama 35 saat sonrasında yani bir buçuk günlük bir sürenin ardından yumurtayı çatlatır. Buna ovülasyon yani yumurtlama denilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi nereye yapılır?
Yumurta çatlatma iğnesinin uygulandığı yer deri altı veya kas içi olabilmektedir. Bu uygulama yerleri ilaç markasına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle ilacı uygulamadan önce reçetesine bakım Yumurta çatlatma iğnesi nereye vurulur öğrenmek gerekebilir. Genellikle deri altı Yumurta çatlatma iğnesi uygulaması göbek çevresine ve kolun yukarı-arka kısmına yapılırken kas içi intramuskuler iğneler kalçadan uygulanmaktadır.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır?
Yumurta çatlatma iğnesinin etkili olabilmesi için follikül içerisindeki yumurtaların 2 cm çapa erişmesi gerekmektedir. Yumurtanın büyümesi kadından kadına değişmekle birlikte genelde adet geldikten sonraki 10-15. günler arasına denk gelmektedir. Burada doktor yumurtalar yeteri büyüklüğe ulaşmamış olsa bile gerektiğinde Yumurta çatlatma iğnesini uygulamaya karar verebilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi yan etkileri ve zararları var mıdır :
Yumurta çatlatma tedavisinin de her tedavide olduğu gibi bir takım riskleri veya yan etkileri olabilmektedir. Bu bakımdan yumurta çatlatma tedavisinin en bariz yan etkisi Ovarian hiperstimulasyon sendromu – OHSS olarak bilinen ve yumurtalıkların aşırı çalışmasından kaynaklanan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık neticesinde bazı kadınlarda karın ağrıları, bulantı, kusma, ishal, nefes darlığı, hızla kilo alma gibi Ovarian hiperstimulasyon sendromuna özgü bir takım belirtiler görülebilmektedir. OHSS rahatsızlığı dikkate alınması gereken ciddi bir yan etki olup vakit kaybedilmeden doktor kontrolüne girmekte fayda bulunmaktadır. Diğer yandan yumurta çatlama iğnesi tedavisi ile bazı kişilerde alerjik bir takım reaksiyonlar da görülebilmektedir. Çok nadiren de olsa yumurta çatlatma tedavisi gören bazı hanımlarda yumurtalık kistleri de gelişebilir.

Yumurta çatlatma iğnesi tedavisi ile hamile kalanlar ne yapmalı?

Yumurta çatlatma iğnesi uygulaması sonrasında hamile kalındığından şüpheleniliyorsa ilk fırsatta doktora gidilmeli ve olağan hamilelik testleri tatbik edilmelidir. Bu genelde kanda hamilelik hormonu testi veya ultrason tekniği ile gerçekleştirilmektedir.

Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalma ihtimali/şansı ne kadardır

Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar kadının yaşına, daha önce hamile kalıp kalmadığına, vb etkenlere göre değişir. Ancak genel bir hamile kalma şansı söylemek gerekirse bu tedaviyi olan her 5 kadından bir tanesi hamile kalmaktadır. Diğer 4 kadında ise karı veya kocadan kaynaklanan daha başka kısırlık nedenlerinin görülme ihtimali de bir hayli yüksektir. Yumurta çatlatma iğnesi tedavisi genelde 3-6 aylık bir döngüde uygulanan bir kısırlık tedavisi yöntemidir.

Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?
Yumurta çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra yumurtlama yani foliküllerin çatlaması süreci bir buçuk gün sonra gerçekleşmektedir. Bu nedenle yumurta çatlatma iğnesi yaptıranlar cinsel ilişkiye iğne yapıldıktan tam 35-40 saat sonra girmeleri önerilir. Daha sonra da 60. saatte de bir kez daha cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma ihtimali bir hayli yükseltilmiş olacaktır.

Yumurta çatlatma iğnesi sonrası adet görülür mü?

Şayet yumurta çatlatma iğnesi tedavisi sonrasında gerek cinsel ilişki gerekse tüp bebek-aşılama yöntemleriyle hamile kalındı ise bu durumda adet gerçekleşmeyebilir.