Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yüksek Protein Diyetinin Yan Etkileri

Özellikle hamilelikten sonra fazla kiloları atmak adına Atkins diyeti gibi yüksek miktarda protein içeren diyetlere yönelmek oldukça yanlıştır.

Doktorunuzun önerdiği şekilde kilo verme ve beslenme programları oluşturmalısınız. Kilo vermek için bir yola çıktınız ve protein ağırlıklı besleniyorsunuz. Fakat bilmeniz gerekir ki bu diyetin potansiyel yan etkileri var. Böbrek hastalığı, böbrekte taş oluşumu ve ağrısına yol açabiliyor. İspanya Grenada Üniversitesi’nde bilim adamları 12 hafta boyunca yüksek protein bazlı diyet yapan kadınları inceleyip bu sonuca varmıştır.

Beslenme planında %45’i proteinden oluşan öğünler düzenli bir şekilde tüketilmiştir. Toplam vücut ağırlığından bu süreç içinde 10 kg kaybedilmiştir. Ancak kalsiyum eksikliği olağanüstü biçimde yaşanmış ve bu da yani kalsiyum eksikliği ve tek tip beslenme şekli, böbrek taşı oluşumuna sebep olmuştur.

Kimyasal incelemelerde idrarda görülen kristalleşmeler de bunun kanıtıdır. Yüksek derecede hayvansal protein ve gıda tüketimi sağlıksız bir yaklaşımdır. Kilo verdim diye sevinmeyin, sağlığınızdan olabilirsiniz. Hayvansal proteinler süt ürünleri et ürünleri fazla yüklenildiğinde böbrek taşı ve sancısı yapıyor. Bitkisel proteinler buna yol açmaz. Potasyum içeren sebze ve meyveleri, kalsiyum ve vitaminleri de beslenme düzeninize katmalısınız.