Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yüksek Kan Basıncı Ya Da Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon da denilen yüksek tansiyon yüksek kan basıncıdır, yaşı ilerleyen çoğu kişide görülür.

 

Kalbin arter duvarlarına yapılan baskılı kan gücünün direnişidir. Yüksek olduğunda kalbin iş yükünü artırır damarlarda ciddi hasara yol açar. Zamanla, kontrolsüz yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, felç, böbrek hastalığı riskini artırır.

Belirtileri yıllarca fark edilmeyebilir. Sessiz katil olarak bilinir. Normal kan basıncı 120/80dir. Çoğu durumda altta yatan neden belirlenemez. Büyük sayı sistolik basınçtır kalp atım sayısını gösterir, diyastolik basınç ise küçük sayıdır kalp atışları arasındaki dinlenme sayısını gösterir. Bazen, böbrek veya böbrek üstü bezi hastalığı hipertansiyona yol açabilir.

Yükselen tansiyona dikkat. Ön hiper tansiyon size yavaşça artacak olan tansiyonu haber verir. 120-139 arasındaki büyük tansiyon, 80-89 arasındaki küçük tansiyon, hipertansiyonun işaretçisidir.
45 yaşa kadar erkeklerde daha sık görülen yüksek tansiyon, bu yaştan sonra kadınlarda sık görülür. 65 yaş ve sonrası herkeste yaygın olarak görülür.

Sodyum yani tuz, kalbe büyük baskı yapar ve sıvı tuttuğu için kan basıncını yükseltir. Stres de yüksek kan basıncını tetikleyebilir. Kilolu kişilerin de kalp ve tansiyon şikayetleri daha fazladır. Ayrıca alkol, sigara ve kafein sınırlanmalıdır. Dekonjestanlar içeren soğuk algınlığı ve grip ilaçları da kan basıncı yükselmesine neden olabilir. Diğer ağrı kesiciler, steroid, diyet hapları, doğum kontrol hapları ve bazı antidepresanlar da suçlu olabilir. Doktorunuza danışın.

Meyve, sebze, tam tahıllar az yağlı süt, balık, kümes hayvanları ve fındık tüketin. Daha az kırmızı et, doymuş yağ ve tatlıya yönelin. Tuzu azaltın, egzersiz yapın, potasyum gibi diüretikleri kullanın. Kan sulandırıcı alınabilir. Kalsiyum ve diğer ilaçlarınızı doktora bildirin. Rahat bir yaşam seçin.