Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yüksek Kan Basıncı Tedavilerine Genel Bakış

Yüksek kan basıncı demek yüksek tansiyon demektir. Diğer adı da hipertansiyondur. Bu durum kalp yetmezliği ve böbrek sorunlarına da yol açabilir.

Tehlikeli ve ciddi bir rahatsızlıktır. Tedavisinin amacı yüksek kan basıncını normal hale getirmektir. Beyin, kalp ve böbreklerin zarar görmesini önlemektir. Hipertansiyon tedavisi görenlerde inme oranı %40, kalp krizi oranı %25, kalp yetmezliği oranı da %50den fazla azalmıştır.

Normal kan basıncı: 120/80
Yüksek kan basıncı: 120-139/80-89
Hipertansiyon: 140/90 ve üstü
Aşama 1 ve 2 ise daha 160/100 üstüdür.

Sağlıklı bir diyet, sigarayı bırakma, egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri de tedaviye dahildir. Şeker ve kronik böbrek hastaları için önerilen tansiyon 130/80 ve altıdır. Ayrıca aşırı kilolu iseniz kilo verin, sebze meyve süt ürünleri ve az yağlı bir beslenmeye geçin, sigarayı bırakın, tuzu azaltın, yürüyün ve alkolü azaltın.

Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların çeşitli türleri vardır :
Anjiyotensin – dönüştürme enzim (ACE ) inhibitörleri
Anjiotensin II reseptör blokerleri ( ARB )
diüretikler
Beta – bloker
Kalsiyum kanal blokerleri
Alfa -bloker
Alfa- agonistleri
renin inhibitörleri
kombinasyon ilaçlar
Diüretikler genellikle yüksek kan basıncında çoğu insan için tedavinin ilk aşaması olarak tavsiye edilir. Kan basıncı normal düzeyin 20/10 değer üzerindeyse doktorunuz ilaç önerecektir. Ayda 1 kez kontrole gitmeniz gerekir. Diğer hastalıkların riski açısından 3 ila 6 ayda bir kontrol gereklidir.