Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yüksek Kan Basıncı Sebepleri Ve Çareleri

Hipertansiyon yani yüksek kan basıncı, tansiyon yükselmesiyle görülen kan basıncının damar duvarlarına yaptığı büyük tepkimedir.

Çok yükseldiğinde kalbin iş yükünü artırır. Kalp hastalığı, felç ve böbrek hastalığı risklerini artırır. Belirtileri 5 kişiden ancak birinde göze çarpar, bu hastalık sessiz katil olarak bilinir. Kalp, akciğer, kan damarları, beyin ve böbreklere zarar verebilir. Herhangi ilgili bir organda hastalık varsa da hiper tansiyon gelişebilir.

Felç ve kalp krizine yol açabilir. Fazla tuz tüketmek tansiyonu yükseltir. Fazla kafein ve alkol alınmamalıdır. Stres tansiyonu yükselten bir etkendir. Et, konserve besinler ve çorbalara dikkat etmek gerekirse tuzsuz yemek önemlidir. Kalp hastalıklarında ve yüksek tansiyonda stres kamçılayıcı bir faktördür.

Obezler ve aşırı kilolu kişiler de risk altındadır. Bunun için normal kiloya inmek sağlıklıdır. Tansiyon dengeleyici bir diyet önerilebilir. Meyve sebze ve tam tahıllı besinlere hayatınızda daha fazla yer açın. Tuzlu yağlı kalorili gıdalardan kaçının. Bol su için diüretikleri tüketin ve kanal bloker olarak verilen tansiyon ilacını düzenli kullanın.