Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yüksek Dozda C Vitamini Erkeklerde Böbrek Taşına Neden Olabilir

Bir miktara kadar yararlı olan C vitamini sınırı aştığında zararlara sebep olabiliyor.

Erkeklerde yüksek dozda C vitamini böbrek taşı yapıyor. Hatta taş oluşumu riskini 2 katına çıkarıyor. İsveçli araştırmacılar iç hastalıkları araştırmalarında bu konuya yer vermiştir. 23 binden fazla erkek üzerinde bu çalışma yürütülmüştür. C vitamini takviyelerinin kullanım düzeyleri ölçülmüştür.%2 oranında böbrek taşı oluşumu görülmüştür.

Standart bir multivitamin kullanımıise böyle bir soruna yol açmamıştır. Ortalama olarak bir kadının günde 75 mg, bir erkeğin ise 90 mg C vitaminine ihtiyacı vardır. Bundan fazla miktarlar böbrek taşı riskini artırır. Vitaminler bağ dokusu, kemik ve deri onarımı için gereklidir. Demir emilimini sağlarlar. Kırmızı biber, narenciye meyveleri ve papayada C vitamini bulunur.

Soğuk algınlığını önler, bağışıklığı güçlendirir, kalbe, yorgunluğa, kanserle savaşmaya iyi gelir. Böbrek taşları, genler, cinsiyet, ağırlık, beslenme gibi nedenlerden gelişir. Kalsiyum ve oksalat maddelerinin karışımıdır. Yüksek dozda C vitamini bu seviyeleri artırır ve taş oluşturur. Yüksek dozda askorbik asit salgılanır ve böbrek taşı oluşur.