Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yorgunluk Ve Mahmurluk Nedenleri Ve Çareleri

Yorgunluk nedenlerinden biri de yetersiz uykudur. Az uyuyanlar konsantrasyon ve sağlık konularında yoksunluk çeker.

 

Yetişkinler günde 7-8 saat uyumalıdır. Düzenli uyku için yatak odasında elektronil alet barındırmayın bunları fazla kullanmayın ve doktordan yardım isteyin. Başka bir yorgunluk sebebi uyku apnesidir. Gece boyunca nefes durabilir horlama görülebilir. Her kesintide uyku bölünür.

Sigarayı bırakın, aşırı kilolardan kurtulun, hava yolunu açan cihazlar da önerilebilir. Yetersiz beslenme veya kalitesiz beslenme de yorgunluk sebebidir. Dengeli beslenerek kan şekeri sabit tutulur. Kahvaltı edin, her öğünde protein ve karbonhidrat alın. Gün boyunca aç kalmayın atıştırın.

Diğer bir yorgunluk nedeni de anemidir. Kadınlarda ana yorgunluk nedenlerinden biri kansızlıktır. Adet döneminde kan kaybı risklidir. Doku ve organlarda demir eksikliği ve yorgunluk görülür. Demir takviyeleri alarak ve yağsız et, karaciğer, kabuklu deniz ürünleri, fasulye, ve zenginleştirilmiş tahıl gibi demir yönünden zengin besinlerle beslenerek korunabilirsiniz.

Depresyon diğer nedendir. Yorgunluk, baş ağrısı ve iştah kaybı en sık görülen belirtiler arasındadır. İlaç kullanılabilir. Hipotiroid vücudun enerji ve yakıt düzeni olan metabolizmayı yavaşlatır ve halsiz hissettirir. Aşırı kan basıncı, kalp hızı ve dikkat güçlüğü yanı sıra kafein yüklemesi de suçlulardandır.

İdrar yolu enfeksiyonu, diyabet, dehidrasyon denilen susuzluk, kalp hastalığı, gece vardiyasında çalışmak, gıda alerjisi ile kronik yorgunluk sendromu veya fibromiyalji de yorgunluk ve uykulu olma hali sorumlularındandır.