Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yorgunluğa Çözüm Getiren Pratik Tüyolar

Beslenme tüyoları ile günün geri kalanında enerjik ve verimli olun iş yerinde verim almaya bakın..

Sağlıklı beslenme günlük yaşamınızda olduğu kadar, çalışma performansınız üzerinde de etkilidir. Çalışma hayatının getirdiği stres kilo almaya, sağlık sorunu risklerinin artmasına ve fiziksel olarak yorgun hissetmeye neden olur. Bu sorunu basit değişikliklerle kalıcı bir biçimde çözebilirsiniz. Önemli olan, kendinize uygun sağlıklı besinler seçmeye dikkat ederek, iş performansını artıran bir beslenme programı uygulamanızdır. Ofis ortamındaki seçenekleriniz kafeterya,  yemekhane veya dışarıdan sipariş ile sınırlı olsa da, tercihlerinizi sağlıklı besinlerden yana kullanarak beslenmenizi düzenlemeniz, kalıcı yorgunluk sorununu çözmenize yardımcı olur.

 

Sağlıklı Besin Seçimi Nasıl Yapılır?

 

•    Her zaman söylediğimiz gibi, ara öğünler porsiyon kontrolünü sağlamanız ve açlıkla hızlı karar vermeden doğru besin seçimi yapabilmeniz için gereklidir.

•    Porsiyon ölçülerinde daha dikkatli olabilmek için çorba, salata veya sebze yemeklerini önce tüketip sonra ana yemeğe geçebilirsiniz.

•    Ofiste çalışırken veya toplantılarda kurabiye, pasta ve kek gibi besinlerin yerine meyve salatası, meyveli yoğurt, şekersiz kepekli kurabiye, simit-peynir ve kuru meyve gibi alternatifler tercih etmek,hem kan şekeri dengesini korur hem de lif içerikli beslenmenize yardımcı olur.

•    D vitamini eksikliği de yorgunluk hissi yaratır.Bu sorunu engellemek için, güneşli havalarda yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra peynir, yumurta gibi D vitamini içeren besinleri günlük beslenme programınıza dâhil etmeniz gerekir.

•    Öğünlerden önce tükettiğiniz içecekler ve günlük su tüketiminizde sağlıklı vücut yapınızın korunmasını destekler. Bunun için günde en az 7-8 bardak su ve 2-3 fincan şekersiz bitki çayı tüketmeniz yararlı olacaktır.

•    Seyahat dönemlerinde de sağlıklı beslenmeye devam edebilmek için, yağlı tohumlar (ceviz, badem, fındık vb.), lifli diyet bisküvi çeşitleri ve kuru meyve gibi besinleri yanınızda bulundurabilirsiniz.

•    Dışarıdan sipariş verdiğiniz menülerde patates yerine salata, tatlı yerine yoğurt veya ayran, makarna ya da pilav yerine tahıllı çorba ve ekmek çeşitlerini (mercimek, ezogelin vb.) tercih etmek de daha sağlıklı seçimler olacaktır.

 

Ofis ortamında sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmanız için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Gerçekleştirdiğiniz her olumlu davranış stresinizi azaltırken, sizi  doğru besin seçimine yönlendirecektir.