Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yoğun Bakım Özel Odaları Bakterilere Karşı Koruyor

Özel yoğun bakım ünitelerinde hastaların bakterilere karşı korunması hastalığın ilerlemesini ve komplikasyon ile enfeksiyon riskini önlüyor.

Uzun vadede iyileşme sağlama açısından bakteriyel enfeksiyonlarda %50 oranında düşüş sağlanıyor. Staphylococcus aureus ( MRSA ) , C – difficile ve Enterococcus ( VRE ) ve daha yaygın olarak görülen bakteri türleri yoğun bakım hastalarında ölüme götürebiliyor. Vücudun çeşitli dokularında enfeksiyona yol açıyor. Böylece başka hastalıklar gelişebiliyor. Hiçbir tedavi de bu şiddetli hastalıkların belirtilerini dahi azaltamıyor ve çoğu durumda ölümle sonuçlanıyor.

Bağışıklığı güçlendiren antibiyotikler alınsa da son yıllarda yoğun bakım hastalarında görülen bu bakteriler çaresiz durumlara sebep oluyor. Bu nedenle özel yoğun bakım odaları enfeksiyon ve bakteri gibi dış etkenlere karşı oldukça iyi donatılmış. Bu odalarda tedavi görmek büyük avantaj sağlıyor. Vankomisin dirençli bakterilere karşı dayanıklı antibiyotik tedavisi ve özel hijyen artı koruma güvencesi yoğun bakım hastaları için iyi bir özellik. Bu özel odalarda kalmak yoğun bakım tedavi süresini de %10 oranında kısaltıyor. Yani daha çabuk iyileşme ve taburcu olma söz konusu. Rutin muayene ve tedavilere normal odalarda veya evde devam ediliyor.