Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yoga Yaptığımızda Bedenimize Neler Oluyor?

Beyni, sinir sistemini, hormonları, fiziğimizi, hal ve tavrımızı kısasacı her şeyimizi değiştirebiliyor.

Yoganın faydaları saymakla bitmez. Bir kez daha üstünden geçip yoganın bedenimizdeki değişimlerini görelim. Derin nefeslerle yapılan yogada önce nefes alıp vermeyi öğreniyoruz. Vücudumuz oksijen depoluyor. Aklı ve zekayı artıran bir şey bu aynı zamanda. Yoga yapmak bilişsel zekayı artırıyor. Yoğun bir şekilde odaklanıyoruz sakinlik sağlıyoruz.

Duygusal ve zihinsel açıdan arınıyoruz. Öfke ve korku gibi duygularımızı kontrol edebiliyoruz. Mutluluk veriyor beyin kimyasallarını etkilediğinden depresyonu kontrol ediyor. Sinir sistemine etki ederek stresi önlüyor ve azaltıyor. Dinlenmek ve sindirmek için güçlü bir etken. İç organlara mesaj taşıyan vagus sinirine etki ederek bedensel ve zihinsel olarak yatıştırıyor.

Akciğerleri ve kalbi koruyor. Derin nefes alıp verirken temiz kan pompalanıyor. Kalp hızı kontrol altına alınıyor. Böbreküstü bezleri ve hormonları için de çok faydalıdır. Kortizol üretimini destekler. Bağışıklık sistemini korur hücrelerin savunmasını artırır. Denge ve güç verir. Duruşumuz dikleşir estetik ve sağlıklı bir omurgaya sahip oluruz. Kas, tendon ve bağ dokularımızı korur. Bacakları ve diğer çekirdek kasları çalıştırmaya da yarar.