Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer-20’lik Diş Ağrısını Ne Geçirir

yirmilik diş ağrısına bitkisel çözüm

yirmilik diş ağrısına bitkisel çözüm

Yirmilik dişler çıkmaya başladıklarında şiddetli ağrılara neden olabilir. Ayrıca diş etinde tahriş, diş eti kanaması ve şişliğe de neden olabilir. Evde yapabileceğiniz bitkisel çözümler ile bu ağrılı dönemi daha rahat geçirebilirsiniz. Ama öncelikle yirmilik diş ağrısı nasıl olur bunu izah edelim.

Yirmilik diş ağrısı nasıl olur

Yirmilik diş ağrısının nedenleri arasında en önemlisi bu dişlerin gelişememesi nedeniyle çene içerisinde gömülü veya yana yatık bir pozisyonda kalmasıdır. Bu durumda yirmilik diş ağrısına neden olan çürüme ve diş apsesi belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Kronik bir ağrı olan yirmilik diş ağrısı kişinin günlük hayatını zehir eder ve çoğunlukla da yirmilik dişlerin bir diş hekimi tarafından büyük çoğunlukla cerrahi müdahale ile alınmasına neden olur. Aşağıda sizlere verdiğimiz yirmilik diş ağrısına kesin çözüm sunan bitkisel tedaviler, uygulandığı an itibariyle yirmilik diş ağrısını geçiren çözümler olarak kullanılsa da kesin tedavi için diş doktoruna gidip öncelikle apse tedavisi, sonrasında ise yirmilik diş çekimi ameliyatı olmak gerekebilir.

Yirmilik Diş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

1. Karanfil

1 ya da 3 tane karanfili ağrıyan bölgede tutarak diş ağrısından kurtulabilirsiniz. Birkaç dakika içinde karanfil esans yayarak o bölgenin uyuşmasını sağlayacaktır. Karanfilin tadından hoşlanmıyorsanız birkaç damla karanfil yağını bir pamuk yardımı ile yirmilik dişin çıktığı bölgeye uygulayabilirsiniz.

2. Soğan

Soğan inflamasyon ve eklem ağrılarını rahatlatmak için kullanılsa da aynı zamanda şişlik ve ağrı nedeniyle yirmilik diş çıkma sürecinde de kullanılmaktadır. Soğan içeriğindeki disulfid, trisulfid, cepaene, antikanser ve antimikrobiyal özellikleri ile ağızdaki enfeksiyonları ve ağzına mikropları öldürmeye yardımcı olur.

Soğan yirmilik diş ağrısı için nasıl kullanılır?

Ağrıyan bölge üzerine çiğ bir soğan dilimi koyarak soğan suyunun cilde nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Püre haline getirdiğiniz soğanları direkt olarak yirmilik dişin bulunduğu bölgeye de uygulayabilirsiniz.

3. Buğday çimi suyu

Buğday çimi ortak buğday bitkilerinden yapılır ve içerisinde klorofil, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bulunur. Klorofil, bakterilerin büyümesini engelleyen mükemmel bir anti-bakteriyeldir. Vücuttaki toksinleri nötralize eder. Ayrıca iyi bir antiseptik ve anti-inflamatuardır. Sadece küçük bir miktar buğday çimi suyu ile diş çürümelerini bile önleyebilirsiniz.

Buğday çimi suyu yirmilik diş ağrısına doğal çözüm müdür?

Ağzınıza yarım bardak kadar buğday çimi suyu alın ve bu şekilde çalkalamadan 5 dakika kadar bekleyin. Bu uygulama ile ağzınızda bulunan bütün zararlı toksinleri atarken bakterileri de yok etmiş olacaksınız.

4. Sarımsak doğal ağrı kesici midir?

Sarımsak, antioksidan ve ağrı giderici olarak kullanılan en iyi bitkidir. Apseyi geçirici özelliklerinin yanı sıra aliin, isoalliin, metil aliin,  thiosulfinatlar, gama-glutamylcysteine peptitleri gibi bir takım kükürt bileşiklerine sahiptir. Bu kükürt bileşiklerinin ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Vücutta iltihabi hastalıkları tedavisinde yararlı olan sarımsak yirmilik diş nedeniyle oluşan şişlik ve ağrılarda da olumlu sonuçlar vermektedir.

Sarımsak ile yirmilik diş ağrısı nasıl tedavi edilir?

Ağzınıza bir diş sarımsak atarak çiğneyin. Sarımsağın suyunun yirmilik dişin bulunduğu bölgeye ulaşmasını sağlayın. Arkasından karanfil çiğneyin ve çiğnediğiniz karanfili yirmilik dişin üzerine tutun. 1 yada 2 diş sarımsağı bir hamur haline gelene kadar ezin. Biraz tuz ekledikten sonra ağrıyan ve şişen bölgeye uygulayın.

5. Lahana yaprakları

Lahana, eski çağlardan beri yara ve şişlik tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisinde anti- enflamatuar özellikleri barındırır ve lahana suyun laktik asit açısından oldukça zengindir. Laktik asit ise güçlü bir anti-bakteriyeldir.

Lahana yaprağı yirmilik diş ağrısı için nasıl kullanılır?

Birkaç tane lahana yaprağı alın. Bir oklava kullanarak yaprakları yumuşatın. Yaprakların içindeki damarları temizledikten sonra yumuşamış kısmı ağrıyan diş ve diş etlerine uygulayabilirsiniz.

6. Vanilya ekstresi

Vanilya özü su ve alkolden türetilmiştir. Antioksidanlar açısından zengindir ve daha az alkol yoğunluğuna sahiptir. Vanilya ekstresi ağrılı diş etlerini uyuşturarak yirmilik diş ağrılarında kullanılabilir. Vanilya ile vanilya özünü ayrı tutmak gerekir. Markette satılan vanilyalar diş ağrısı üzerinde pek de işe yaramayacaktır. Aktardan orijinal vanilya ekstresi alarak ağrıyan diş ve diş etlerine uygularsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Vanilya ekstresi yirmilik diş ağrısı için nasıl kullanılır?

Vanilya özünü parmağınızın üzerine nohut büyüklüğünde alın ve yirmilik dişin çıkmaya çalıştığı bölgelerde parmağınızı gezdirin. Dilerseniz diğer şişmiş diş eti bölgelerine de uygulayabilirsiniz. Vanilya özüne bir pamuk batırarak pamuğun özü emmesini sağlayın. Yavaş hareketler ile pamuğu ağrıyan bölgelerde gezdirin. İsterseniz pamuğu ağrıyan bölgede 5 dakika kadar bekletebilirsiniz.