Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yıllık Mamografi Taramalarının Artıları Ve Eksileri

Mamografi taraması belli aralıklarla yaptırılmalı çünkü meme kanseri ve benzeri riskleri ortaya çıkarıyor.

Ancak çok sık aralıklarla aşırı taramalara girmek aksi etki yaratabilir. 40 yaş ortalamasına sahip kadınların ABD’de yapılan mamografi taramaları 50 yıllık bir süreçle izlenmiştir. Eski yıllarda mamografi hayat kurtarır iken ve erken teşhis sağlarken günümüze yaklaştıkça olumsuz etkileri ortaya çıkmaya başlamıştır.

Tümöre sahip bir kadının gereksiz yere aşırı dozlarda sık sık girdiği bu tür taramalar ekstradan radyasyon almasına neden olur. Araştırmalara göre, meme kanseri vakalarının %19’u bu gibi aşırı taramalara gidip tümör edinmekle yaşanmıştır. Yani hiçbir şeyi yokken, mamografi taramasında aldığı aşırı doz radyasyon ile kanser hücreleri gelişmeye başlamıştır.

Meme kanseri tanısı koymak da hastalık kadar riskli. Gereksiz yere uygulanacak her bir tarama, cerrahi ve işlem sağlam kişinin hasta olmasına sebep olabilir. 60 yaş ve üzerindeki kadınlarda mamografi taraması hayat kurtarır.

Erken tanılama sağlanır ve tümörler erken tedaviye alınır. Meme kanseri değilse bile gençlere oranla daha az etkilenirler. Şu an için en yaygın kullanılan meme kanseri tarama testi de odur. Riskleri ve artıları bilinerek taramaya gidilmelidir.