Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yıllık Diş Temizleme Yeterli Olabilir

Birçok kişi yılda bir yapılan diş bakımı ve diş temizliğinin yeterli olmayacağını, dişlerin dökülmesine yol açtığını bilir.

Oysa yıllık diş temizliği, diş bakımı için ve diş eti hastalıklarını önlemek için yeterlidir. Yılda iki kez diş temizliği 50 yaşın üzerindeki kişiler için önerilir.

Michigan Üniversitesi’nde diş hekimliği ve biyomedikal mühendisliği profesörü Giannobile yılda iki defa yaptırılan diş temizliğinin yaşlılarda önerildiğini genç kişilerde yılda bir kez bakımın yettiğini belirtmiştir.

Hiçbir risk faktörü olmayan kişilerde de yine yılda bir kez diş bakımı yeterlidir. Bir veya daha fazla diş risk faktörü genelde ülke nüfusunun yarısında görülür.

Çoğu kişi iki yılda bir ya da daha seyrek dişçiye gider. Hastalar bazı durumlarda diş kontrolüne daha sık gitmelidir.

16 yılda 5100 yetişkinin diş muayenesine bakılmış ve diş eti hastalığı öyküsünün bu hastalarda görüldüğü tespit edilmiştir.

Bu hastalar yılda bir ya da iki kez diş temizliği için başvurmuştur. Üç önemli diş eti hastalığı risk faktörü vardır: sigara, diyabet ve genetik.

Diş temizliği uzun vadeli diş kaybını önler. Risk faktörü sayısı fazla olan kişiler yani hem sigara kullanan hem genetiğinde olan veya hem diyabeti olan kişilerin daha sık muayenesi gerekir.

Yüksek risk altında olanlar belirlenir ve uygun tedavi uygulanır. Diş hastalıklarının ilerlemesi böylece durdurulabilir.