Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yetişkinlerde Sarılık Ve Nedenleri

Yeni doğan bebeklerde oluşan sarılık, son derece olağan, sık sık gözlenen daha sonra da düzelen bir durumdur. Ancak aynı durumu yetişkin bireylerde görmeye pek o kadar da alışkın değiliz. O halde yetişkinlerde sarılık neden görülür?

Yetişkinlerde sarılık olgusuna rastlamanın en temel nedeni, safrada bulunan ve bilirubin adı verilen maddenin sistemik dolaşıma geçmesidir. Karaciğerde düzenlenen bilirubin, indirekt bilirubin durumundan direkt biliribin durumuna geçmektedir. İşte yetişkinlerde sarılık gözlenmesi ne yol açan olay indirekt veya direkt bilirubinin kanda gözlenmesidir. Bilirubin düzeyi belli bir sınırı aştığı zaman en başta gözün beyaz kısmından başlayan gözle görülür bir sararma yayılmaya başlar. Kendisinde sarılık meydana gelen bireyde giderek artan bir renk değişimi meydana gelir. Çok ileri vakalarda bireyde sapsarı bir cilt gözlenir.
Sarılığın tedavisinde öncelikle sarılığa neden olan hastalık saptanır ve öncelikle bu hastalık tedavi edilir. Eğer bu hastalık başarıyla tedavi edilirse bilirubin seviyesi normale iner ve hastanın cildi normal rengine döner. Bundan dolayı sarılığın tedavisinde izlenecek temel yol sarılığa neden olan hastalığın iyileştirilmesidir.