Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yeşil Mercimek İle Zayıflama

Yeşil mercimeğin zayıflatıcı özelliğini duymuş muydunuz? Doğal zayıflatıcı yeşil mercimek ile zayıflama hakkında faydalı bilgiler:

Yeşil Mercimek İle Zayıflama

Kurubaklagillerden çok iyi bildiğimizden biri de yeşil mercimektir. Yeşil mercimek, tam bir vitamin ve diyet lifi deposudur.

Yüksek oranda içerisinde karbonhidrat bulunur ve yüksek karbonhidrat içermesine rağmen glisemik indeksi oldukça düşüktür. Çünkü yeşil mercimek sindirimi çok uzun süren ve karbonhidratları kana çok yavaş geçen bir besindir.

Yapılan bir araştırmaya göre öğle yemeklerini düzenli olarak yiyen kadınların, öğle yemeğinde ızgara tavuk yiyenlere göre daha uzun süre tok kalabildiğini gösteriyor.

Yeşil mercimek aynı zamanda bir folik asit deposudur. Hamilelikte, osteoporozda, kalp hastalıklarında, diyabette, kanserde çok faydalı olan bu kuru baklagili, ana yemek olarak haftada en az dört kere tüketmek ve salatalara eklemek çok faydalı olacaktır.

B grubu vitaminlerinden zengin olan yeşil mercimek, dengeli aminositleri içeren nefis bir besindir. Bu nedenle önemli olan besin değerini koruyarak pişirmektir. Pişirirken en iyi metot, yeşil mercimekleri yıkayıp, en az 48 saat suda bekletip, ıslatma suyunu döküp temiz su ile düdüklü tencerede pişirmektir. Yeşil mercimeği pişirirken kuru soğan, taze sebzelerden kereviz yaprağı, biber dilimleri de ekleyebiliriz.

Pişmiş bir tabak yeşil mercimek 230 kalori iken, bir adet hamburger 500 kalori, bir porsiyon İskender 1200 kalori ya da iki dilim pizza 450 kalori kadar olacaktır. Yani sırrı, miktarı fazla yense de kalorisinin düşük olmasında saklı olan yeşil mercimeği kaliteli kilo vermek isteyen herkes kullanabilir.