Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yeşil Çay, Tansiyon İlacının Etkisini Azaltabilir

Yeni bir araştırmaya göre yeşil çay içmek, kan basıncı yani tansiyon ilacının etkilerini önlüyor ya da azaltıyor.

Nadolol etken maddeli Corgard isimli tansiyon düşürücü hapın etkilerinin kaybolduğu görülmüş ve araştırmalarla bunun nedeninin yeşil çay olduğu bulunmuştur. 14 gün boyunca 10 gönüllüye su ve yeşil çay verilmiş ayrıca 30 mg’lık tek doz nadolol ilaç verilmiştir ve bu süre sonunda durumlarına bakılmıştır. İlacın etkilerinde, kan seviyelerine bakıldığında su içenlerin tansiyonlarının yeşil çay içenlere oranla %76 daha düşük olduğu görülmüştür.

Yeşil çay, tansiyonu yükseltir ve tansiyon düşürücü ilaçların etkisini bozar. Bu ilaçları alan hastalar yeşil çay tüketmemelidir ve doktorları bilgilendirmelidir. Bilgilendirme yapılmadıysa, tansiyon hapıyla beraber bir beslenme planı istenmelidir. Almanya, İtalya ve Japonya’da çeşitli üniversiteler, sağlık merkezleri ve uzmanlar bu konuya açıklık getirmiştir. Nadolol ile birlikte yeşil çay içmek bir etkileşime neden olur.

Bu ilaç tek etkileşime neden olan ilaç da değildir. Kolesterol ve tansiyon düşürücü bazı ilaçlar yeşil çayla birlikte tüketilmemelidir. Bağırsakta ilacın emilimini önler. Anjin, kalp hastalığı, göğüs ağrısı tansiyon tedavisinde kullanılan bu beta bloker ilaçlar yeşil çayla etkileşime girer ve ters etki yaratır. Ayrıca sonucunda bu hastalıklar görülebilir. Kalp ve kan akışı durumu aşırı değiştiğinde hayati risk bile doğabilir. Siyah çayın da tamamen masum olduğu söylenmiyor. Çalışmaları izlemek ve doktorunuza danışarak beslenmek en doğrusu olacaktır.