Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yeşil Çay İle Zayıflama

Yeşil çay tüketimi, son yıllarda en çok konuşulan beslenme konularından biridir. Yeşil çay, özellikle kilo vermek isteyen kadınların en çok tercih ettikleri ürünlerdendir. Yeşil Çay ile zayıflamak mümkün mü? Yeşil çay nasıl zayıflatır? Yeşil çay ile zayıflama hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Yeşil Çay İle Zayıflama

Siyah çaya oranla yeşil çayın sahip olduğu özelliklerin zayıflamaya daha çok yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat bu şu demek değildir; siyah çay kilo aldırır ya da yeşil çay başlı başına zayıflatır, yanlış bir düşüncedir. Yeşil çayın diyetlerde daha çok netice vermesinin sebebi, yağ yakımını hızlandırmasıdır. Ancak zayıflamaya etkisi sadece yeşil çay içilerek değildir. Beraberinde diyet ve beslenme programı da uygulanarak zayıflamaya destek vermektedir.
Az şekerle ya da şekersiz tüketmek, yeşil çayda bu etkinin görülmesine yardımcı olmak demektir. Piyasada bulunan birçok üretici, çay yapraklarının esas yaprak kısımlarını değil, gereksiz diğer bölümlerini de çaya kattığı için yeşil çay alırken tanınmış ve üretimi kaliteli markaları tercih etmeliyiz. Bilhassa aktarlarda yeşil çay olarak satılan çaylardan uzak durmak yerinde bir karar olacaktır.

Diğer tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi yeşil çay kullanımında da aşırıya kaçılmamalıdır. Bilinçli bir şekilde, kontrollü tüketilen yeşil çayların bilinen hiçbir yan etkisi de bulunmamaktadır. Yeşil çayı dengeli ve besin değeri yüksek bir diyet programıyla uygularsanız istediğiniz sonucu elde edeceksinizdir. Diyetin yanı sıra düzenli yapacağınız egzersiz programı da kilo verdirirken vücudunuzun şekillenmesini de sağlayacaktır. Yeşil çayı kendi formu dışında özüt ya da takviye olarak tüketecekseniz yan etkilerinden etkilenmemek için bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Kullanım şekli uzmanlara göre; sabah kahvaltısında 1-2 bardak, öğle yemeklerinden sonra da 1 bardak şeklinde tüketilmelidir.