Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yeni Doğan Sarılığı Nedir?

Yeni Doğan Sarılığı…
Doğumun ardından gelen ilk 28 günlük sürece yeni doğan süreci denmektedir. Bu dönem içerisinde bebeklerde görülen sarılığa da yeni doğan sarılığı adı verilmektedir. Yeni doğan sarılığı; erken dünyaya gelen bebeklerde %80 oranında görülürken bu oran gününde doğan bebeklerde %60 oranında görülmektedir. Yeni doğan sarılığı geçici ve 1 – 2 hafta içerisinde son bulan bir hastalıktır. 

 

Sarılığı meydana getiren; bilirubin yani vücudumuza sarı rengini veren maddenin, kanda yüksek düzeye ulaşarak, deri üzerinde toplanması sonucu oluşmaktadır. Bu nedenle bebeklerin ciltleri sarı bir renk alarak sarılık hastalığını ortaya çıkarır.
Bilirubini maddesini, doğumun hemen ardından bebeğin karaciğerinin temizlemesi gerekir. Fakat karaciğerin bu maddeyi temizleyecek duruma gelmesi biraz zaman alacağı için bu süreçte yeni doğan sarılığı kendini gösterir. Bilirubin maddesinin temizlenmesi ile sarılık hastalığı kendi kendine geçmeye başlar. Bilirubin maddesini atamayan bebeklerde, sarılık giderek ilerleyerek beyne zarar verebilir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Yeni doğan bebeklerde ilk hafta sarılık testleri yapılmalıdır. Normal şartlarda sarılık doğumun 2.günü başlar, 5. Günü maksimum seviyesine ulaşır ve diğer günler gerilemesi beklenir.

Yeni Doğan sarılığı; önce yüzde, karın, göğüs, kol, bacak ve göz akında kendini gösterir. Bebekte uyuma isteği ve iştahsızlık görülür. Sarılık düzeyi zarar yaratacak düzeye geldiğinde hastanede gözetim altına alınan bebek,, fototerapi yani florasan ışığı altında yatırılarak tedavi edilir. Sarılığı bebekler dışkılarıyla atarlar. Bu nedenle bebeği iyi besleyerek dışkı üretimini arttırmak sarılığı önlemenin başka bir yoludur.