Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yeme Bozuklukları İlkokul Çağında Başlıyor

Kanada’nın Montreal Üniversitesi ve Sainte-Justine MYK çocuk hastanesinden araştırmacılar yeni bir çalışmaya imza atmıştır.

Buna göre beslenme alışkanlıkları ve bozuklukları çocuklarda genelde ilkokul çağında başlıyor. Bulimia gibi ileri sorunlar ise ergenlik çağında başlıyor. Daha erken de ortaya çıktığı görülüyor. Bilinç altı ve eksikliği konuları tartışılmakta. Yeme bozukluğu bireyin günlük yeme beslenmesine rahatsızlıklarına sebep ve diğer sağlık sorunlarını getiriyor. Bu durum az miktarda da görülebilir ciddi boyutlara da ulaşabilir.

Depresyon madde kullanımı kötüye kullanım psikolojik ve sosyal faktörler anksiyete gibi sorunlar birbiriyle bağıntılı. Evde ve okulda baskı şiddet zorbalık çocuklarda yeme bozuklukları nedeni. Alay edilmek de bir etken. Arkadaşlarının yeme sorununa dikkat çekmesi çocuğu tetikliyor. 8-12 yaş arasındaki çocuklar en çok etkilenen grupta. Kısıtlayıcı yeme alışkanlıklarının verilmesi, kilo kaybı tutkusu gibi nedenleri olabilir. Yeme bozuklukları sadece kız çocuklarında da görülmüyor.