Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yeme Bozukluğu Neden Oluşur, Tedavisi Var Mıdır?

Yeme bozukluğu yaşayan kişiler açlıklarından memnundurlar, herkes gibi yemek düzenleri yoktur, besin ve vücut ağırlığı hakkında hassastırlar sağlıksız davranışları benimsemişlerdir.

Aşırı yemek, anoreksiya, nervoza, bulimiya gibi kötü alışkanlıklar sınırsızdır. Ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Belirtilerden ilki aşırı yemedir. Kontrol dışı bir his olarak tıkanırcasına yiyebilirler. Yani herkesten daha kısa bir sürede hızlıca yerler ve fazla yerler. Aç olmadıkları halde mide doldurma hissi gelir. Stres, anksiyete, depresyon ve can sıkıntısı bu krizleri tetikler. Suçlu, utanan, depresif hissedenlerde de görülür. Duygusal stres, bunalım ve travma sonrası aşırı yenir ve kısır döngüye döner.

Başarılı tedavi yaklaşımları mevcuttur. Özellikle bilişsel davranışçı terapide bir terapistle konuşmak iyi gelebilir. Beslenme eğitimi, aile danışmanlığı ve destek grupları da yardım sunabilir. Uzun vadeli kontrol ve iyileşme terapi sonunda görülebilir. Doktorunuz reçeteli ilaçlar verebilir. Anoreksiyada kişi daha ince görünmek ister. Kilo bir korkudur. Kadınlarda daha yaygındır. Travmatik bir olay sonucunda yaşam tarzında yapılan sağlıksız bir değişimdir. Belirtileri:

Kalp ve kemiklerde güçsüzlük, organ yetmezliği, anemi ve ölüm. Diğer belirtileri:
Kırılgan saçlar ve tırnaklar
Ciltte Sararma
Vücudun her yerinde ince kıl büyümesi
Soğuk hassasiyeti
Kabızlık
Yavaş reaksiyonlar ya da uyuşukluk
Adet dönemleri kaybı.

Hastanede müşade altında tutulma, destek grupları terapisi, ilaç tedavisi mevcuttur.
Bulimiyada ise yenilenler sürekli kusulur. Depresyon, kilo kaybı, vücutta değişimler gözlenir. Tedavisinde yine destek terapisi yaygındır.