Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yaz Depresyonundan Kurtulmanın Basit Yolları

Şarkılar, filmler, tatil, gezi, arkadaşlıklar gibi yönlerden birçok kişi için yaz ayları vazgeçilmezdir.

Ama yazı sıkıcı bulanlar da vardır. Yaz aylarında mutsuzluğu daha yoğun yaşayan kişiler de var. Sıcak ve uzun günlerde depresyonla başa çıkmak mümkün. Saatler günler uzar, güneşin doğuşuyla karamsarlık başlar. Ajitasyon başlar ve kış uyuşukluğundan çıkıp adaptasyon sürecine girmek zor gelebilir. Her zamanki rutinde gerginsinizdir. Antidepresan gibi çözümleri olabilir. Psikolog görüşmeleri de iyi gelebilir. Beklenti ve gerçeklik arasındaki kopukluk da modu tamamen bozabilir.

Hayalinizdeki tatil veya şeyler kötü giderse sıkıntı yaratır. Hayal kırıklığı stres ve depresyon başlar. Mutlaka sabredin beklediğinizi bulacaksınız. Sorunsuz güzel bir günde açık havada piknik yapın. İçinizdeki boşluğu eğlenerek doldurun. Kalabalık, telaş, hareketli günler sizi sıkabilir. Yalnız kalın kafa dinleyin. Sessiz zamanlar geçirin. Kafein, elektronik eşya kullanımı gibi şeyleri bırakın kendinizi rüzgara ve sakinliğe bırakın. Erken kalkmayın bu sizin tatiliniz.

Az uyku depresyon nedenidir. Gün içinde stres giderici egzersizler yapın. Paylaşımlarda bulunun ama alamayacağınız sıkıldığınız sorumlulukları almayın. Kimseyi değil önce kendinizi düşünün ve istekleriniz öncelikli olsun. Tatilde sosyal medyadan uzak durun. İnsanlar Facebook, Twitter başında ruh hallerini etkileyebiliyor. Yazın kötü görünmek ve beğenilmemekten şikayetçiyseniz ya önceden spora başlamış olun ya kendinizle barışık olun ya da bu yerleri akıllıca kamufle edin. Parayı fazla düşünmeyin, durum kısıtlıysa hesaplı olun. Mesela çadır kampı yapın.