Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yaz Aylarında Cilt Tehlikeleri: Böcek Sokması, Aşırı Yanma

Denizdeki tehlikelerden biri acı ve ağrı veren mikrop kapmanızı sağlayan denizanasıdır.

Yaşamınızı tehdit eden zehre sahip olabilir. Dikkatsiz olduğumuzda denizanaları bizi sokabilir. Genelde sığlarda bulunurlar ve pis denizdedirler. Vatoz veya rina da kuyruğu ile derinizi kesebilir ve tırtıklı dikenleriyle yara açar. Dikenlerinde zehir vardır. Saldırgan değillerdir. Kalıcı dövme de bir diğer risktir. Geçici dövme cildi tahriş eder ve enfeksiyon riski vardır. Koyu ve kalıcı lekeler cildinizde kalabilir. Zehirli sarmaşık, meşe ve sumak bitkilerde risklidir. Birçok kişide döküntüye neden olur. Şişme, kızarıklık ve kaşıntı da görülür.

 

Döküntü 2-3 hafta sürer. Döküntü ve kaşıntı ilacı reçetesiz olarak da verilebilir. Enfekte olursa kortizon ve antibiyotikler verilebilir. Sivrisinekler tırmalar ve iğnesini batırdığı anda zarar verebilir. Nil virüsü, dang humması ve başka hastalıklara neden olabilir. Kapı ve pencerelere koruyucu taktırın böcek kovucu ilaçları kullanın. Arı sokması sonucu zehirlenmeniz olasıdır. Şişme, ağrı ve kaşıntı olur. Alerjik reaksiyonlar olabilir, boğazda şişme iltihap kapma, nefes darlığı veya ürtiker görülebilir.

 

Acil tıbbi yardım alın. Buz uygulayın ve antihistaminik ilaç kullanın. Tıbbi çözümler gecikirse zehirlenme riski artar. Kahverengi keşiş örümceğinden de sakının. Zehirleri son derece güçlüdür. Isırıkları ciddi yara ve enfeksiyona neden olur. Ağrısızdır deride kırmızı beyaz lekeler görülür. Kabarcıklar ağrılı hale gelir. Acil doktora gidin. Cilt kanseri anormal deri hücreleri büyümesinden kaynaklanır. Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom gelişebilir.

 

İsilik, ter bezlerinin pembe sivilceler üretmesiyle olur. Sıcak ve nemli yerlerde gelişir. Belirtileri azaltmak için soğuk kompres yapın derin bir banyo iyi gelir. Kuru ve sıcak havadan losyonlardan kaçının. Bebeğiniz için krem kullanırken doktora danışın. Güneş yanığı kızarıklık ve ağrı verir. Ağrı kesiciler, soğuk kompres, aloe, hidrokortizon veya nemlendirici kremler rahatsızlığı giderebilir. Koruyucu krem kullanın. Yanıklarda doktora gidin.