Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yatak Odanızı Uyku Cennetine Çevirin

Uyku sorunları çekenlere harika öneriler.. Yatak odasında yapılacak bu değişimlerle herkes mışıl mışıl uyuyacak..

Odanız karanlık olsun. Işıkları yatmadan önce kapatın. Tek bir sinyal lambası bile yanmasın. Parlak renkleri hiç kullanmayın. Çok istenirse başucu lambası yumuşak ve kısık bir tonda durabilir. Vücut karanlık olduğunda rahatça uykuya dalar. Vücut buna programlıdır. Işık, doğal uykuyu teşvik eden melatonin hormonu salgılanmasını engeller. Gece gündüz ayrımı yapılamaz.

Karanlık hali sürdürün. Dijital saat, laptop, telefon, şarj cihazları, tv, müzik aletleri gibi elektronikler ve ışıkları odanızda durmasın. Çok zor durumlarda uyku maskesi kullanın.
Odanızı serin tutun. Uykuyu kolaylaştırmak için doğal vücut ısısının düşürülmesi şart. Ortam ısısını pencere veya soğutucuyu açarak düşürün. Ortalama gündüz sıcaklığından 10 derece düşük olsun. Özellikle kalın örtülerden kaçının.

Odanız sessiz olsun. İstenmeyen ambulans, itfaiye, kedi-köpek, rüzgar ve yağmur seslerini önleyemeyiz. En azından camı kapatabiliriz. Gürültü uykuyu kaçırır ve rahatsızlık verir. Kulaklık takabilirsiniz. Yatıştırıcı bir müziği sesi kısık olarak dinleyin. Ya da kulağınızı tıkayın. 30 dakika içinde uykuya dalarsınız. Vücudun geçişleri psikologlar tarafından tanımlanmıştır, yumuşak bir müzikte uyumak kolaydır. Beklenmedik gürültüleri engellemeye çalışın.

Odanız sakin olsun. Odanın amaçlarından biri de sekstir. Cinselliğin ardından tek yapmanız gereken uyumak olsun. Hiçbir teknolojik ya da başka bir alet odada yer almamalı. Kaya bahçesi, su ve çeşme sesleri temalı hafif sesli yardımcılar ve kokulu mumlar da uykuyu destekler. Yatıştırıcı, rahatlatıcı ve dinlendirici unsurlar yardımcıdır.