Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yaşlılık lekelerine ne iyi gelir: Bitkisel çözümler

Yaşlılık lekeleri belirli bir yaştan sonra el, yüz, kol, bacak gibi vücudun çeşitli yerlerinde görülen kahverengi lekelerdir. Vücut hücrelerinin yaşlanması ile ortaya çıkan bu lekeler için piyasada pek çok kozmetik ve kimyasal madde içeren ürün bulunsa da en sağlıklı yol kahverengi lekeleri bitkisel yollar ile tedavi etmektir.

1. Limon suyu kürü

kahverengi cilt lekelerine limon kürü

kahverengi cilt lekelerine limon kürü

Limonun cilt beyazlatıcı ve ağartıcı etkisi ile kararmış koltuk altı kararmaları, diz kapağı kararmasına kesin çözüm olarak kullanılan bir çözüm iken kahverengi yaşlılık lekeleri için de kullanılabilir. Limon suyu lekelerin üzerine direkt olarak uygulanabilir. Fakat hassas bir cilde sahipseniz limon suyuna biraz gül suyun da ekleyebilirsiniz.

2. Aloe vera kürü

Aloe vera cilt dostu olan en iyi bitkilerden biridir. Bu yüzden kahverengi yaşlılık lekelerine de iyi gelecektir. Aloe vera cildi genç, taze ve nemli tutar. Aloe vera jeli satın almak yerine bitkiyi satın alarak jeli kendiniz çıkartırsanız daha doğal bir uygulama yapmış olursunuz.

Yapılışı Hazırlanışı ve Uygulaması:

Aloe veranın dış yapraklarını kesin ve iç yaprağın içindeki jeli alarak lekelerin üzerine uygulayın. Yaklaşık yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Günde 1 kere uygulayarak 1 ay boyunca düzenli olarak kullanmalısınız.

3. Kahverengi yaşlılık lekeleri için maske

Gerekli Malzemeler:

2 çay kaşığı un

1 tatlı kaşığı süt ya da lor (Kuru ciltler için kullanım lor)

Yarım limon ve limon suyu

1 tatlı kaşığı domates suyu

2 tutam zerdeçal

Birkaç damla badem yağı

Gül suyu

Hazırlanışı:

Yarım limonun suyunu sıkın. Bir kaba gül suyu koyarak içerisine limon dilimleri atın. Un, süt ya da lor, limon suyu, domates suyu ve zerdeçalı karıştırıp hamur haline getirin. Bu hamuru lekelerin üzerine uygulayın. Yaklaşık 20 dakika kadar kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra biraz badem yağı alarak hamurla birlikte lekelerin üzerini ovun. Yaklaşık 3 ila 5 dakika kadar ovduktan sonra gül suyu içerisinde limon dilimlerini alarak ovma işlemine limon dilimleri ile devam edin. 5 dakika da bu şekilde bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu işlemi günde 2 kez olmak uygulayın ve 10 gün boyunca düzenli olarak yapmaya devam edin.

4. Ayran kürü

Ayran cilt lekelerini gidermek için Hint kültüründe çok sık kullanılan bitkisel bir çözümdür. İçerisinde bulunan laktik asit ile cildi nemlendiren ve yenileyen ayran, cildin renk pigmentlerinin açık tonlara ulaşmasına yardımcı olur.

Yapılışı:

Bir kaseye ayran doldurun. Bir pamuk yardımı ile ayranı alarak lekeli bölgelere uygulayın.10 ila 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Eğer yağlı ve sivilcelenmeye meyilli bir cilde sahipseniz ayranı cildinize uygulamadan önce içerisine biraz limon suyu ekleyebilirsiniz.

5. Yoğurt kürü

Ayran yapmak ile uğraşmak istemiyorsanız cildinize yoğurdu direkt olarak da uygulayabilirsiniz. Ayranın temel maddesi yoğurt olduğu için yoğurtta da aynı derecede laktik asit bulunmaktadır.

Gerekli Malzemeler:

1 çorba kaşığı sade yoğurt

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 çay kaşığı taze limon suyu

Hazırlanışı:

Yoğurt, yulaf ezmesi ve limon suyunu karıştırarak hamur haline getirin. Elde ettiğiniz hamuru kahverengi lekeler üzerine uygulayın. Yarım saat kadar hamuru cildinizde bekletin. Ardından cildinizi soğuk su ile yıkayın. Cildinizin gerildiğini ya da kuru kaldığını hissederseniz uygulama sonrasında nemlendirici kullanabilirsiniz.

Nemlendirme işlemi için zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Bu işlemi bir hafta boyunca her gün yapın. Daha sonra haftada 2 kere uygulayarak en az 2 ya da 3 ay uygulamaya devam edin.