Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yaşlanma Karşıtı Bakımın A’Dan Z’Ye Sırları

Anti aging yaptırmadan önce ne olduğunu öğrenin ve uzmanından tüm inceliklerini keşfedin..

Dermatolog Hilal Gökalp, anti-aging’in püf noktalarını anlattı

 

Deniz EGELİ / HT CUMARTESİ

Mısır Kraliçesi Hatşepsut’un 3 bin 500 yıllık mezarında palmiye ve muskat yağından yapılmış krem bulunduğunu düşünürsek kadınların güzellik ve gençlik merakında pek bir şey değişmediğini söyleyebiliriz. Bugün en çok satan kremler anti-aging ürünler, en çok başvurulan uygulamalar ise sarkma ve kırışıklara karşı olanlar. Ancak yanlış uygulamalar baş ağrıtabiliyor. M-Onep Nişantaşı Kliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Hilal Gökalp anti-aging’in ABC’sini anlattı.

 

Yaşlanmayı durdurmak hatta geriye döndürmek mümkün mü?

Maalesef yaşlanmayı durdurmak mümkün değil. Ancak kısmen de olsa geriye döndürmek, daha sağlıklı ve güzel yaşlanmak mümkün. Ancak tüm çaba bedenen ve ruhen sağlıklı, güzel ve uzun yaşamak için olmalı. Ancak yüzündeki en ufak değişimi bile büyük sorun hale getirenler, kapı kapı klinikleri gezenler, çok erken yaşlarda gereksiz işlemler yaptıranlar var.

Gençliği uzatmak ve yaşlılık belirtilerini azaltmak nasıl mümkün?

Temel kural, cilde uygun temizleyici, nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmaktır. Bu günlük bakım, yaşıtlarınıza göre daha iyi görünmenizi sağlar. Ancak yaşlanma bulguları ortaya çıktığında kimyasal peeling’ler, dolgu ve botulinum toksin uygulamaları, çeşitli lazerler ve radyofrekans gibi dermokozmetik olarak birçok işlemden faydalanıyoruz.

Her gün anti-aging etkili olduğunu iddia eden yeni bir peeling, lazer, radyofrekans çıkıyor. Mısır Kraliçesi Hatşepsut gibi güzelleşelim derken daha beter olmayalım!

Maalesef taklit cihazlar, uygun olmayan botulinum toksini, dolgu malzemeleri ve lazer uygulamaları kişiye bırakın yararı, zarar bile verebilir. Bu yöntemleri uygularken muhakkak deneyimli bir dermatoloğa danışmak gerekir. Ayrıca uygulanacak cihazların güvenilirliği yetkin kurumlar tarafından onaylanmış olmalı.

Pek çok teknikle gençleşmeye çalışıyoruz ama içeriden de desteklemek gerekmiyor mu?

Cilt bakımı ve benzeri işlemler, cildin dıştan beslenmesi ve sağlığı için önemli. Ancak tek başına yeterli değil. Gerek iç organlarımıza gerekse de derimize gerekli besin, vitamin ve mineral desteğini sağlamak için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Kansızlık problemi yaşayanların derileri daha soluktur ve kansızlık düzeltilmediği sürece herhangi bir bakımla bu düzelmez. Bu yüzden diyetimizde besin değeri yüksek gıdalara yer vermek derimiz için de son derece önemli.

Gençliğe yatırım için neler önerirsiniz?

Kişinin deri tipine ve yaşına uygun temizleyici ve nemlendiriciler günde 2 kez kullanılmalı. Çevresel yaşlanmanın en büyük sebebi güneş ışınlarından korunmak için dışarıya çıkmadan yarım saat önce uygun bir güneş koruyucu sürülmeli. Hayattan keyif almak ve stresten uzak durmak önemli. Ayrıca özellikle 30’lu yaşlarla birlikte başlayan ince çizgiler, lekeler ve sarkmalar için küçük ama etkili dokunuşlardan faydalanılmalı.

Genç ve güzel bir cildin en büyük düşmanları neler?

Genç ve güzel cildin 5 düşmanı sırasıyla; güneş, sigara-alkol, stres, dengesiz beslenme ve düzensiz uyku.