Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yaşla Birlikte Görme İşlevlerindeki Değişimler

Doğumdan itibaren bebeklerin gözleri ışığa duyarlıdır. Nesnelere odaklanma ve renk ayrımı zorlaşır.

İlk birkaç ay içinde görme yetileri gelişir. 1 ila 3 metredeki nesnelere odaklanabilirler. Dördüncü aydan itibaren odadaki nesneleri görebilirler. Renk ve tonları da belirginleşir. Çocuklar ilk ne zaman göz muayenesinden geçmeli? Rutin görme testleri 3. Yaştan itibaren 6 ayda bir olmalıdır.

Miyop, göz tembelliği, keskin görme ve göz sağlığı sorunları erken tedavi edilmelidir. 4 yaşından itibaren gözlüğe ihtiyaçları doğabilir. Uzağı görememe en sık çocuk sorunudur. Okula başlamadan muayene olmalı gerekirse gözlük alınmalıdır. Tedavi edilmezse 20 yaşına kadar durum ciddileşebilir.

Göz tembelliği, 100 çocuktan 3ünü etkiler. Beyin-göz sinirlerindeki bir sorundur. Ameliyat ve lazerle çözülebilir. Aşırı bilgisayar kullanma da gözde gerileme nedenidir. Göz kuruluğu, yorgunluğuna neden olur. Parlaklığı kısın ve aranızda 20 cm boşluk bırakın, sıkça mola verin.

Kimyasallardan ve güneşten gözlük ve koruyucu kremlerle gözlerinizi koruyun. Okuma gözlüğü edinin ve gözlüksüz, tv, bilgisayar, gazete, kitapla ilgilenmeyin. 40 yaşından sonra görülen miyoplukla uzağı gören gözlük almanız gerekir. Yaşa bağlı diyabet ve yüksek tansiyon sorunları görmeyi olumsuz etkiler.

Körlük bile gelişebilir. Retina yapısı bozulur. Sigarayı bırakın ve sağlıklı beslenin. Katarakt ve glokom her yaşta görülse de 60tan sonra sıkça karşılaşılan durumlardır. Makula dejenerasyonu kısmi görme kaybıdır gözün bir bölümünde ıslak olarak meydana gelir. Tedavisi vardır. Lutein, omega-3 yağ asitleri ve C ve E vitaminleri göz sağlığını teşvik edebilir. Yani portakal ve mandalina, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve yağlı balık tüketin.