Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yaşa Bağlı Göz Rahatsızlıkları Ve Tedavileri

Yaşa bağlı görme sorunları herkeste eşit ilerler. Yeni oluşan ya da var olup kötüleşen göz problemleri ve çözümleri nelerdir? Düzenli göz muayeneleri çok önemlidir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu. Retina arkasında çizgiler oluşur makula ve orta kısım hasar görmüştür. Merkezi görme işlevleri sorunudur. Okurken ince bir baskı hissedilir 10 kişiden 9unu etkileyen bir durumdur. Harflerin parçaları görülmeye başlanır ve gittikçe görüş açısı daralır. Ekstra ışık ihtiyacı duymak ve ışıksız okuyamamak, yüz okuma ve tanımada çekilen zorluklar, renkleri seçmede zorluklar görülür. Ani ve şiddetli ağrılar ve görme kayıpları merkezi sinir sistemini de etkiler.

Bozuk ve bulanık nesneler görülür, iki göz farklı boyut ve şekilde görmeye başlar. Sigara içmek risk faktörüdür ve hastalığı ilerletir. UV ışınlarına maruz kalmak ve genetik geçmiş de diğer nedenlerdir. Tedavisi yoktur ancak ilerlemesi önlenebilir. Anti VEGF tedavisi yeni kan damarlarının büyümesini önler. Termal lazer tedavisinde ise bir tür ısı kullanılır. Fotodinamik tedavi ise görmeye zarar veren etkenleri azaltır. Vitamin ve mineral önerilir. Çinko, C vitamini, E vitamini, lutein ve zeaksantin önerilen takviyelerdendir.

Glokoma da diğer bir sorundur. Göze basınç yapan zayıf kan dolaşımıyla ilgilidir. Genetik, yüksek göz tansiyonu veya düşük tansiyon, geçmişte göz yaralanması, miyopluk veya diyabet nedenlerindendir. Göz damlası, lazer tedavisi, ilaç ve ameliyat tedavi şekilleridir.

Katarakt ise yaşlılarda görülen bulanık görme, bulanık, loş ve kirli görüntü, tek gözle çift görme, ışık etrafında hareler, ışığa duyarlılık ve renkleri karıştırma gibi belirtilere sahiptir. sigara, yüksek kolesterol ve tansiyon, diyabet ve genetik riskleridir. Genelde lens takılabilir veya ameliyat önerilebilir.