Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yaşa Bağlı Gelişen Ağrı Türleri

Ağrı, spazm ya da kramp her yaşta çekilebiliyor. Fakat başı yaş gruplarındaki kişiler daha farklı ağrılar yaşayabiliyor.

30’lu yaşlarda baş ağrılarıyla uğraşıyoruz. İş ve ev stresi buna neden oluyor. Bilgisayar başında uzun süre oturanlar kafalarına ve beyinlerine zarar veriyor. Stresi azaltın, duruşa önem verin, derin nefes egzersizleri yapın.

Sıcak banyo ve yumuşak bir masaj iyi gelir. Başınızı gergince sağa sola öne arkaya çevirin. Karpal tünel sendromu da diğer sorundur. El hareketlerimize dikkat edelim.

Fizik tedavi ya da egzersiz gerektirecek kas ve eklem ile baş ağrıları görülür. 40’lı ve 50’li yaşlarda, kötü duruş, stres, uykusuzluk ve omurga baskısından sırt ağrıları görülür. Dik durun, yeni bir yatak alın.

Ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Pilates ve yoga yapın. Kas gerilmesi ve tendinit, kronik ağrı sebebidir. Streç ve egzersiz yapın. Dinlenme, buz kompresyonu ve yüksekte tutma iyi gelir. 60 ve 70’li yaşlarda ise osteoartrit sıkça yaşanır. Kilonuzu kontrol altında tutun ve hareketli olun.