Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yalnızlık Korkusu, Kötü Bir İlişkinin Belirtisi Olabilir

Kanadalı psikologlara göre tek başına kalan kadınlar yalnızlık korkusunu da üstleniyor.

Bir bakıma yalnızlık korkusu ve tek başına kalmak, kötü ilişkilerimizin bir belirtisi ve sonucu. Toronto Üniversitesi’nde araştırmacı doktor Stephanie Spielmann yeni nesil kadınlardan alıntı yaparak araştırma sonuçlarını bu şekilde bildirmiştir. Yalnız, iç karartıcı ve eksik bir hayatı olan ikili ilişkilerinde iyi olamayan kadınlar yalnızlık çekiyor ve ilişkisi varken bile yalnızlık korkusu gelişiyor.

Bakıldığında yalnız yaşlanmak ve yaşamaktan korkan birçok kişinin aslında ilişkisi kötü gidiyordur. Belli bir yaşın üzerindeki kadınlarda bu korku gittikçe artıyor. Evlenmeyi evliliği güvenilirlik bakımından korunma sahiplenilme yönünden daha çok istiyor kadınlar.

Yani yalnızlık korkusundan. Kadınlar romantizmi özlüyor ilişkideki tutum ve davranışları eşine olan duygusal baskıları çıkmaza sürüklüyor. Evlenme baskısının kadınlardan daha çok geldiğini görürüz. Bunun sebebi işte budur. Erkeklerde de benzer kaygı ve korkular var. Mutlu olmayan bir erkek de yalnızlığı kaçınılmaz son olarak görüyor ve bundan korkuyor.