Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yağlı Yemek Pişirme Hakkındaki Gerçekler

Yağ tamamen kötü değildir. Yağlı gıdalar sulu olduğunda yemekler sulu pişirildiğinde yağ miktarını düzenler.

 

Yemeğe lezzet ve doku katar. Ayrıca bazı maddelerin yapışmasını engeller, hamur ve soğan gibi. Diyette yağı tamamen kesmeyin. Hatta yağın bazı sağlık yararlarını inceleyelim. Duman görmeye başlarsak yağın ısınma ve kızma noktasına gelmişizdir. Yağı yakmadan az miktarda kızdırın.

Izgara tarzı pişirme şekillerinde diğer yağlar kolayca yanabileceğinden ayçiçek yağını tercih edin. Kızartma için derin bir kapta kanola veya fıstık yağı önerilir. Tavayı iyice ısıtın yağı ekleyip hafifçe kızdırın. Yağın kokusu ve renginden durumu az çok anlarsınız. Fazla yağdan her zaman kaçının.

Gıdalar yağı vakum gibi çeker az yağ yeterlidir. Kısa sürede pişen, çok harlı pişen hızlı ve kızartma tarzı yöntemlerde yiyecekler çok yağ çeker. Uzun sürede yavaşça az yağlı pişirin. Zeytin, fındık, kanola, susam yağı gibi sağlıklı yağları kullanın fakat ısınma derecelerinin daha düşük olduğunu da bilin.

Mısır, soya, ayçiçek gibi yağları hızlı pişirilecek kızartma ve sıcak yemek tarzı yemeklere katın. Mükemmel bir sote için ise, orta veya yüksek ateşte sotelenecek sebzeleri fıstık, kanola veya zeytinyağıyla pişirin. Tereyağı ve tuz gibi şeyler de yemeğe girecekse yağ ölçünüz bir yemek kaşığını geçmemelidir.