Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yağlanmaya Neden Olan Sonbahar Gıdaları

Sonbahar geldiğinde birçoğumuz dikkatsiz beslenmeye ve kilo alımına yöneliriz. Doyurucu besinler daha lezzetli gelir.

Kremalı tavuk veya dondurulmuş gıdalar bizim için ne kadar iyi? Öncelikle bazı özel gün ve partilerde mesela Oktoberfest denilen bir Avrupa etkinliğinde bira, patates kızartması ve sosis menüleri özellikle öğrenciler tarafından rağbet görüyor. Sağlıksız hayvansal yağlı gıdalar ve kızartmalar çok tehlikeli.

Yiyecekseniz de küçük porsiyonlarda yiyin. Alkolsüz ve düşük kalorili seçeneklere yönelin. Sebze çorbaları güz zamanlarında iyi gibi görünse de dışarıda veya hazır paketlilerde krema oranı yüksektir. Ekmek, pilav veya makarna da menüde varsa aman dikkat, kalori yüklüdür.

Daha sulu evde yapılan sebzeli çorbaları tercih edin. Mevsimine göre sıcak çikolata, aromalı kahveler, likör gibi içecek alternatifleri kaloriye kalori katıyor. Evde yeşil çay demleyin, kakaodan şekersiz sıcak bir içecek hazırlayın. Hafif bir kadeh şarap içebilir veya elma suyu sıkabilirsiniz.

Aperatif olarak fındık veya ceviz tüketilebilir. Makarna peynir ikilisi çocuklar için ideal besinlerden. Burada da az yağlı peynir kullanın, sebze de katılabilir, kepekli makarna seçin. Patates püresi ve sosları inceleyelim. Tereyağı, garnitür, tuz, mayonez gibi eklemeleri çıkarın.

Haşlama püre ile sebzeleri birleştirin. Kremalı dolgulu tatlılarda ise küçük dilimler tüketin. Kremasını az kullanın. Bal kabağı veya tarçın ile tatlandırın. Muhallebi tarzı tatlıları kekli tatlılara değişin.