Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yağ Yakan Bitkiler

Kilo vermek isteyenler için bazı bitkiler çok faydalıdır. Vücuttaki fazla yağların yakılmasını sağlayan, metabolizmanızı hızlandıran bu bitkiler, doğal yollarla zayıflamak isteyenler için güzel bir tercih olabilir.

 Yağ Yakan Bitkiler- Yağ Yakmanın Doğal Yolları

Vücuttaki fazla yağlardan şikayetçi olanlar için yağ yakıcı bitkilerin listesini vermeye çalışacağız.

Maydanoz; yağ yakıcı bitkiler

listemizin ilk sırasında yer alıyor. Maydanoz metabolizma hızını arttırarak bağ dokusunu güçlendiriyor. Maydanoz yemek ve maydanoz çayını içmek, vücuttaki ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntem olarak bilinmektedir.

Atkuyruğu;

listemizde ikinci sırada… Vücuttaki yağ dokularını eritmeye yardım eden atkuyruğu, yaraların iyileşmesine de yardımcı olan bir bitki… İdrar söktürücü özelliği de mevcut. Fazla dozda kullanımının böbreklere zarar verebilme ihtimali olduğundan aşırı miktarda kullanılmaması gerekiyor.

Adaçayı;

iştah kesici özelliği sayesinde zayıflamak isteyenler tarafından bol miktarda kullanılmaktadır. Çay olarak demlenerek içilebildiği gibi, yemeklerde baharat olarak da kullanılması mümkün.

Kekik;

yağ yakıcı bitki çaylarından bir diğeri olarak karşımıza çıkıyor. Ayrı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiren kekik, yorgunluk sorunu olanlar için zindelik verici özelliğe de sahip.

Fesleğen;

vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasına yardımcı olan bir bitki.  Ayrıca fesleğen içerisinde bulunan eter yağların moral yükseltici etkisi bulunuyor. Sindirim sorunları için de kullanılan fesleğenin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bilinmektedir.

Biberiye;

sindirimi düzenleyen bir bitkidir. Biberiye aynı zamanda vücudu canlandırıcı özelliğe sahiptir, kan dolaşımını hızlandırmaya yarcımcı olur.

Civanperçemi;

diyet programlarında kullanılabilecek bitkilerden bir tanesi… Tatlıya karşı iştah kesmeye yarcımcı olur, aynı zamanda tokluk hissi vererek acıkma hissini azaltır.

Tere;

vücuttaki yağ yakılımını hızlandıran bitkilerdendir. Çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Balık otu;

metabolizmayı hızlandıran bitkilerden bir diğeridir.

Sinameki;

kuvvetli bir müshil etkisine sahiptir. Zayıflamak için vücudun su tutmasını engelleyici özelliği sayesinde eskiden beri kullanılır. Uzun süreli kullanımları rahatsızlıklara yol açabilir. İdrar söktürücü özelliği bulunan rezene ve nane gibi bitkilerle aynı zamanda kullanılması gerekir.