Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Yabancı El Sendromu Nedir? Neden Yaşanır?

Yabancı el sendromu, son derece sıra dışı bir hastalıktır. Vücuttaki bir aza bireye fazlalık gibi gelmektedir. Sanki o aza kendisine ait değil bedeninden bağımsızdır. Yabancı el sendromu çoğu kez bireyde psikolojik sorunlara yol açar hatta birçok zaman paranoyaya neden olur. Beynin iki yarımını birbirine bağlayan ve corpus collosum adı verilen sinir hücrelerinde meydana gelen bir problem sonucu yabancı el sendromu ortaya çıkmaktadır. Oluşan pasif kişiliğin himayesi altına gire uzuv bireyde fazlalık hissi uyandırmaktadır. El kişiye gittikçe yabancı ulaşmaktadır ve kişi artık elini yaralama eğilimindedir. Hatta kimi zaman çareyi elini keserek kurtulmaya çalışanlar dahi olmaktadır. Hiç beklenmeyen anlarda beklenmeyen hareketleri yapabilmektedir.
Ne yazık ki yabancı el sendromunun herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yalnızca hafifletme çalışmaları yürütülebilmektedir. Uygulanabilecek en isabetli yöntem yabancı hissedilen eli sürekli meşgul etmektir. Örneğin stres topu hafif nesneler bu meşguliyet için iyi bir öneridir.
Bu tip durumlara sahip olan bireylerin aileleri destekçi olmalı; elini kesme, yaralama gibi zarar verici davranışlarda bulunmalarına mani olmalıdırlar.
Yabancı el sendromu tüm bireylerde aynı şekilde seyretmez. Farklı derecelere sahiptir.