Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Vücut Kokuları Hakkında Bilmediğimiz Şeyler

Sıcaklıkların artmasıyla yazlık elbise ve kıyafetlerimizle daha da bütünleştik. Egzersiz sonrası ya da sıcaktan terlediğimizde elbiseler ve vücudumuz kötü kokar.

Erkin ve apokrik ter bezleriniz var ve iki türlü vücut kokusu salgılar. Kafa derisi, koltuk altı ve kasık terleri kokuları ayrı diğer türü de genel alanları etkiler. Bakteriler en çok nereye yerleşirse orayı fazla etkiler ve kötü koku salgılar. Ter ve vücut kiri ile yayılır. Antiperspirant vücut deodorantları bu konuda oldukça başarılıdır. Doğal terleme sonucu vücut kokularını bastırır. İkinci bir ter oluşumunu engeller. Terin dışarı süzülmesini kötü görünüm vermesini yeniden başlamasını bu deodorantlar durdurur ve önler.

Tıbbi alternatif tedavileri de mevcuttur. Aşırı durumlarda reçeteli reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Botoks enjeksiyonları ile de ter tedavisi görülebilir. 3-4 aylık periyotlarla cildiye uzmanınız size iğne ile botoks yapacaktır veya başka bir tıbbi tedaviyi uygun görecektir. Sarımsak, soğan ve köri gibi koku yapan terleten şeyleri yememeye çalışın. Antibakteriyel sabun ve fırçalama geçici bir çözümdür. Stres de fazla ter üretimine nedendir.