Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Vazelin Kullanımı Vajinal Enfeksiyon Sebebi Mi?

Vajinal vazelin kremler kadınlarda bakteriyel vajinozis olarak adlandırılan bir enfeksiyona neden oluyor.

Bu durumun, bakteriyel vajinozis ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve pelvik inflamatuar hastalık riski de dahil olmak üzere kötü etkilerle bağlantısı bulunmuştur. Reçetesiz kullanılan cinsel yağlar, vazelin ve bebek yağı kullanımı %45 oranında enfeksiyon yapıyor.

Testlere göre son zamanlarda bu oran 2 kat daha artmıştır. İyi ve kötü bakteri dengesi bozuluyor belirtileri ise, akıntı, ağrı, kaşıntı ve yanma oluyor. Uzun vadede çoğu kadında belirti ortaya çıkmaması da işi tehlikeli yapıyor.

Bu durum cinsel yolla bulaşan özellikle HIV gibi sorunlara karşı da kadınları daha savunmasız yapıyor. Pelvik iltihaplanmanın yanında kısırlığa bile yol açabiliyor. Vazelin, kötü bakterilerin büyümesini teşvik edebiliyor çünkü alkalin özelliklerine sahip.

Vajinal bölgenin sürekli temiz tutulması da önemli. Antiseptik ve kokulu kozmetik ürünlerinden kaçınmalı ve sıkça banyo yapılmalıdır. Mantar enfeksiyonu da riskler arasında.

Durumu tetikleyen faktörler arasında ırk, yaş ve vazelin alışkanlığı var. Temizlikte kimyasal maddeler yerine su ve sabun kullanılmalıdır. Bu gibi ürünleri kullanmadan önce doktora danışmak en doğrusu olacaktır.