Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Vajinismus Nedir, Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Vajinismus, vajina çevresindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılmasıyla görülen bir cinsel sorundur.

Spazmlarla beraber cinsel ilişki sırasında vajina açılmayabilir. Cinsel bir sorundur nedenleri şunlar olabilir. Geçmişte yaşanmış istismar, taciz durumu, psikolojik sorunlar, travma, cinsel ilişkide rahatsızlık ve acı duyma görülebilir.

Bazen belirti vermez. Nadir bir sorundur. Belirtileri şöyledir. Seks sırasında zorlanma, acı duyma, vajinanın kapanması, cinsel ilişki veya pelvik muayene sırasında ağrı.

Bu kadınlar seks konusunda endişelidir. Cinsel istekleri ve uyarılmaları vardır fakat fiziksel açılma yaşanamadığından ilişkiye girilemez. Klitoris uyarıldığında orgazm gerçekleşir. Pelvik muayene ile doktor teşhisi koyacaktır.

Hastanın öyküsü ve muayene sonucuna göre tedavi belirlenir. Eğitim verilebilir, danışmanlık ve terapi verilebilir, Kegel egzersizleri önerilir (pelvik taban kaslarının kasılması ve gevşemesi üzerine genital egzersizler), egzersiz ve krem verilebilir.

Vajinal genişleme egzersizleri plastik dilatörlerin kullanılması ile daha kolay olur. Eşinizin de terapiye sizinle girmesi çok etkili olur. Tedavilere birlikte gidilmelidir. Kadınlar cinsel terapi uzmanı tarafından tedavi edildiğinde , başarı oranları genellikle çok yüksektir.