Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Vajinayı Temiz Ve Sağlıklı Tutmanın Yolları

Vajinanın doğal salgıları oladursun günlük bakımı ve temizliği sağlığı için gereklidir.

Vajinal mendil ya da temizleme aparatı gerekmez. Rahim ağzının açıldığı yere vajina diyoruz. Kadın bedenindeki genital kas borusudur. Dış organlarına vulva denir vajina açıklığını çevreler. Günlük bakımı ve temizliği çok mühimdir. Korunması ve hastalanmaması için bu gereklidir. Ayrıca sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programı da vajina için şarttır.

Pelvik taban kaslarına dahil olan vajina sağlığı için yürüyüş, koşu ve egzersiz gerekir. Vajinal salgı ve akıntılar doğal adet döngüsünün bir parçasıdır. Diğer zamanlarda da şeffaf beyaz renkli salgılar görülebilir. Mukus serviks olarak bilinen rahim boynundan doğal olarak üretilir. Akıntı her zaman kötüye işaret değildir. Akıntı bol geliyorsa cinsel hastalık işareti olabilir.

Adet, menopoz, hamilelik gibi hormonal kaynaklı da olabilir. Güçlü bir koku ve renk yoksa sorun da yoktur. Ağrı varsa sorun vardır. Vajinayı koruyan birçok bakteri bulunur. Girebilecek zararlıları önler, pH dengesini sabitler, enfeksiyon iltihabını önler. Anormal akıntı tahriş ve pamukçuklara neden olabilir. Doğal bitki özlü güzel kokulu bir sabunla günlük vajina temizliğinizi yapın. Antiseptik ve jelle tedaviyi tamamlayın. Banyoda ve günlük olarak dikkatlice vajinayı içten dışa güzelce temizleyin.