Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Vajinanız Normal Mi, Bunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Vajina, cinsel ilişkiye girme, zevk alma ve bebek doğurma amaçlı olarak tasarlanmıştır.

Vajinalar birbirinden farklı olabilir peki sizinki normal mi nasıl öğreneceksiniz? İnsanlar nasıl bireysel ve kendine özgüyse vajinalar da öyledir. Kimseyle kıyaslanmamalıdır çünkü her kadının farklıdır. Rahimi yumurtalık, vajina ve vulva gibi cinsel üreme organlarının bazıları vücudun içinde bazıları dışındadır. Harici organlar vulvadır.

Vajina açılışını, iç ve dış dudakları ve klitorisi vulva kapsar. Vajina 8 cm derinliktedir. Rahme götüren bir kanaldır. Sekste de doğumda da kolayca açılabilen elastik bir yapısı vardır. Şekil, boyut ve rengi kadından kadına değişir. Yumurta, silindirik, oval şekilleri, açık pembeden koyu kahveye kadar renk farklılıkları vardır.

Önemli olan vajinanın fonksiyonlarının normal olmasıdır. Pelvik taban kasları egzersizleri ile sağlığı ve işlevini korumalısınız. Yürüyüş ve koşu da önerilir. Bir kadının iş hayatı, sosyal hayatı, sportif yaşam biçimi vajina ve çevresinin şekillenmesini etkiler. Çok endişe ederseniz jinekoloğunuzla görüşebilirsiniz.

Vajinal akıntı da normal bir döngüdür. Koku ve renk değişimi aşırıya kaçarsa mutlaka doktora gidin. Kaşıntı, pamukçuk gibi etkenler de enfeksiyon belirtisi olabiliyor. Kanlı akıntılar ya da aşırı belirtiler tümör habercisi de olabiliyor bu nedenle kontrollerinizi düzenli olarak yapın. Acil durumlarda hemen doktora gidin.