Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Vajina Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Vajinal sağlık bir kadının genel sağlığının önemli bir parçasıdır. Vajina sorunları doğurganlığı büyük ölçüde etkiliyor.

Seks ve orgazma ulaşmada sorun yaratıyor ve kötü etkiliyor. Cinsel yetenek, istek ve performansı olumsuz etkiliyor. Hamile kalmayı önlüyor. Devam eden vajinal sağlık sorunları hayatın diğer alanlarında strese, sorunlu ilişkilere ve özgüven eksikliğine de yol açıyor.

Önce belirtileri bilmeniz fark edip harekete geçmeniz gerekiyor. Vajina, dişi genital bölgesinin dışında kalan, vulva kısmından rahim (serviks)’e uzanan kapalı bir kas kanalında yer alır. Çeşitli faktör ve durumlar vajina sağlığını etkileyebiliyor işte bunlardan bazıları:

Korunmasız seks. Eğer korunmasız seks yaşandıysa cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapma durumu olabilir.
Agresif seks ya da pelvik kırıklar. Aşırı hareketlerle heyecan katılmaya çalışılan cinsel aktiviteler vajinaya zarar verir. Yaralanma ve travma sebebidir.
Bazı sağlık koşulları. Diyabet ve Sjögren sendromu – otoimmün bir hastalıktır – vajinal kuruluğa neden olabilir.

Kadınsal ilaçlar ve hijyen ürünleri. Antibiyotik kullanımı, uzun süreli vajinal mantar enfeksiyonu riskini artırır. Bazı antihistaminikler vajinal kuruluğa neden olabilir. Süper emici tamponlar toksik şok sendromuna yol açabilir.
Doğum kontrol ürünleri. Vajinal tahriş ve toksik şok etkisi yaratabilir.
Gebelik ve doğum. Kanama olmaz akıntı olur vajina ağzı açıldığında burada biriken tabaka alınır çünkü kas tonusu zayıflar.

Bunlarında dışında, psikolojik sorunlar, yaşlanma, hormonlar, cinsel sorunlar özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar sebeptir. Şunlar varsa doktora gidin.

 

Vajinada koku ve akıntı değişimi, akıntı, ateş, kızarma, kaşıntı, tahriş, seks sonrası kanama, şişme, ağrı, deri değişimleri.
Aşı olun, bilinçli cinsel ilişkiye girin, kegel egzersizleri yapın, sağlıksız ilaç ve maddeleri kullanmayın.